آزادی و امنیت لازمه حرفه خبرنگاری

تاریخ انتشار : 16 مرداد, 1396 - 19:22

شغل مقدس خبرنگاری را اگر از هر بعدی مورد بررسی قرار دهیم‏، عرصه‌ای بسیار دشوار و پر مخاطره است و اگر عشق نباشد، نمی‌توان به آن ادامه داد و عشق و انگیزه خدمت به مردم و اطلاع رسانی و تنویر افکارعمومی باعث شده است تا خبرنگاران با نشاط  و با انگیزه به فعالیت بپردازند.
در جوامع پیچیده امروز خبرنگاران و اصحاب رسانه نقش عمده‌ای در برقراری ارتباط بین مردم و حکومت دارند  و دردها و مشکلات مردم را به گونه‌ای روایت می‌کنند که برای مسئولین و صاحبان قدرت نقش هشدار دهندگی داشته باشد از این رو باید قدردان زحمات‌شان بود و آرمان‌های آنها را محترم شمرد.
زمانی خبرنگار می‌تواند وظیفه اطلاع رسانی صحیح را به خوبی انجام دهد که امنیت و آزادی در بیان خبر و تحلیل داشته باشد.اگر خبرنگاران را به واسطه سلایق شخصی محدود کرده و بخواهیم وظیفه ذاتی آنان را که همان اطلاع رسانی شفاف است با چالش رو به رو کنیم مطمئناً جامعه  ضرر خواهد کرد.
اگر اصحاب رسانه امنیت، آزادی و استقلال نداشته نباشد نمی‌توانند رسالت‌شان را به خوبی انجام دهند.مطمئناً این انتظار از همه خبرنگاران است که با لحاظ کردن منافع ملی و در چارچوب قانون به وظایف خطیر خود عمل کنند و وظیفه مسئولین است که بسترهای لازم برای امنیت شغلی آنان را فراهم کنند.نیک می دانیم که خبرنگاران رسانه‌های مستقل  به دلیل محدودیت منابع مالی آن رسانه ها از امنیت شغلی مناسبی برخوردار نیستند و متولیان امر بخصوص وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی باید توجه ای خاص به رسانه‌های مستقل داشته باشد و مصونیت شغلی خبرنگاران را از طریق بیمه و سایر شیوه های اطمینان بخش فراهم کنند.
بارها این نکته را گفته‌ام و باز هم تاکید می‌کنم که ما نباید با بالا بردن هزینه‌ها موجب شویم که دست خبرنگار هنگام نوشتن بلرزد. اگر ما اجازه ندهیم که یک خبرنگار و نویسنده حداقل تا 10 درصد خطا کند شرایط به سمت مناسبی پیش نخواهد رفت، اگر به نویسنده و خبرنگار فرصت نوشتن آزادانه را بدهیم تحلیل او نیز به واقعیت بیش از پیش نزدیک‌تر خواهد شد.
به عنوان یک دوست دار خبرنگاران زحمت کشورمان از همه آنان و اصحاب رسانه می‌خواهم  در حاکمیت فضای آ رامش، عقلانیت  و امید در کشور بیش از گذشته  تلاش کنند. رسانه‌ها نباید موجب تند شدن فضای کشور بشوند. فضای فکری و روانی جامعه باید آرام و بدون تنش باشد و رسانه‌ها در آرام نگه داشتن این فضا نقش مهمی دارند.
بار دیگر روزخبرنگار را به همه خبرنگاران متعهد ، دلسوز  و دیگر مسئولین و زحمتکشان رسانه‌ای کشور تبریک می گویم  ویاد و خاطره شهدای رسانه را گرامی می‌دارم  و توفیق این قشر زحمت کش جامعه را در انجام رسالت خطیرشان از پروردگار متعال خواستارم.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به سردار سلیمانی

تسلیت به سردار سلیمانی

اینجانب فقدان آن پدر مومن و پرهیزگار كه توفيقات شما در همه زمینه ها، مرهون تربيت ایشان می باشد را به جنابعالی و خانواده محترم و سایر بستگان داغدار تسليت مي‌گويم.

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

ویژگی بارز ایشان صدق در گفتار  بود و در سالیان اخیر نیز شجاعانه  از حق و حقانیت دفاع کردند.

عیادت از استاد جمشید مشایخی

عیادت از استاد جمشید مشایخی

جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند جمشید مشایخی ها باید الگوی رفتار حرفه ای و اخلافی‌شان باشد.

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

باید نگاه قیم مآبانه به هنر و هنرمند تغییر کند و اعتماد متقابلی بین هنرمند و مسئولین ایجاد شود. یکی از رسالت های مهم هنرمندان نقد شرایط موجود و خصوصا نقد قدرت و مسئولین است. نباید به دلیل انجام این رسالت هنرمند را تحت فشار گذاشت و یا با دلایلی غیر موجه گوشه نشین کرد.

جریانات سیاسی  نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

جریانات سیاسی نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

برای حفظ انسجام جریان اصلاح طلب فعلا سکوت می‌کنم.

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.