آزادی و امنیت لازمه حرفه خبرنگاری

تاریخ انتشار : 16 مرداد, 1396 - 19:22

شغل مقدس خبرنگاری را اگر از هر بعدی مورد بررسی قرار دهیم‏، عرصه‌ای بسیار دشوار و پر مخاطره است و اگر عشق نباشد، نمی‌توان به آن ادامه داد و عشق و انگیزه خدمت به مردم و اطلاع رسانی و تنویر افکارعمومی باعث شده است تا خبرنگاران با نشاط  و با انگیزه به فعالیت بپردازند.
در جوامع پیچیده امروز خبرنگاران و اصحاب رسانه نقش عمده‌ای در برقراری ارتباط بین مردم و حکومت دارند  و دردها و مشکلات مردم را به گونه‌ای روایت می‌کنند که برای مسئولین و صاحبان قدرت نقش هشدار دهندگی داشته باشد از این رو باید قدردان زحمات‌شان بود و آرمان‌های آنها را محترم شمرد.
زمانی خبرنگار می‌تواند وظیفه اطلاع رسانی صحیح را به خوبی انجام دهد که امنیت و آزادی در بیان خبر و تحلیل داشته باشد.اگر خبرنگاران را به واسطه سلایق شخصی محدود کرده و بخواهیم وظیفه ذاتی آنان را که همان اطلاع رسانی شفاف است با چالش رو به رو کنیم مطمئناً جامعه  ضرر خواهد کرد.
اگر اصحاب رسانه امنیت، آزادی و استقلال نداشته نباشد نمی‌توانند رسالت‌شان را به خوبی انجام دهند.مطمئناً این انتظار از همه خبرنگاران است که با لحاظ کردن منافع ملی و در چارچوب قانون به وظایف خطیر خود عمل کنند و وظیفه مسئولین است که بسترهای لازم برای امنیت شغلی آنان را فراهم کنند.نیک می دانیم که خبرنگاران رسانه‌های مستقل  به دلیل محدودیت منابع مالی آن رسانه ها از امنیت شغلی مناسبی برخوردار نیستند و متولیان امر بخصوص وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی باید توجه ای خاص به رسانه‌های مستقل داشته باشد و مصونیت شغلی خبرنگاران را از طریق بیمه و سایر شیوه های اطمینان بخش فراهم کنند.
بارها این نکته را گفته‌ام و باز هم تاکید می‌کنم که ما نباید با بالا بردن هزینه‌ها موجب شویم که دست خبرنگار هنگام نوشتن بلرزد. اگر ما اجازه ندهیم که یک خبرنگار و نویسنده حداقل تا 10 درصد خطا کند شرایط به سمت مناسبی پیش نخواهد رفت، اگر به نویسنده و خبرنگار فرصت نوشتن آزادانه را بدهیم تحلیل او نیز به واقعیت بیش از پیش نزدیک‌تر خواهد شد.
به عنوان یک دوست دار خبرنگاران زحمت کشورمان از همه آنان و اصحاب رسانه می‌خواهم  در حاکمیت فضای آ رامش، عقلانیت  و امید در کشور بیش از گذشته  تلاش کنند. رسانه‌ها نباید موجب تند شدن فضای کشور بشوند. فضای فکری و روانی جامعه باید آرام و بدون تنش باشد و رسانه‌ها در آرام نگه داشتن این فضا نقش مهمی دارند.
بار دیگر روزخبرنگار را به همه خبرنگاران متعهد ، دلسوز  و دیگر مسئولین و زحمتکشان رسانه‌ای کشور تبریک می گویم  ویاد و خاطره شهدای رسانه را گرامی می‌دارم  و توفیق این قشر زحمت کش جامعه را در انجام رسالت خطیرشان از پروردگار متعال خواستارم.

مطالب و نوشته‌های اخیر

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

پروردگار متعال جنابعالی را که السابقون انقلاب اسلامی هستید در رنج‌ها و سختی‌ها، آزموده و بحمدالله در همه حال شکیبا بوده‌اید و در برابر تقدیر الهی، تسلیم.

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

حرکات جبهه‌ای نمی‌تواند مادام‌العمر باشد باید به سمت تحزب پیش ببریم، فرد با جبهه رای می‌آورد اما فردا یادش می‌رود. مشکلی که در مجلس دهم داشتیم همین بود کسانی که اگر در لیست امید نبودند، رای نمی‌آوردند وقتی انتخاب شدند ساز جدایی کوک کردند.

جامعه‌ای که نسبت به حقوق شهروندی خود آگاه باشد اجازه رواداری  ظلم  به شهروندان را نمی‌دهد

جامعه‌ای که نسبت به حقوق شهروندی خود آگاه باشد اجازه رواداری ظلم به شهروندان را نمی‌دهد

پایبندی به حقوق شهروندی یکی از اصول اصلی گفتمان اصلاح‌طلبی  است.

باید برای نمایشگاه قرآن یک مکان دائمی و مناسب تهیه شود

باید برای نمایشگاه قرآن یک مکان دائمی و مناسب تهیه شود

هیچ راهی برای قطع برادرکشی در جهان اسلام جز رجوع به قرآن وجود ندارد.

عیادت از مجروحین حادثه تروریستی مجلس

عیادت از مجروحین حادثه تروریستی مجلس

تروریست‌ها باید منتظر پاسخ سختی از سوی ایران باشند.