آموزش‌های اجتماعی در مدارس را جدی بگیریم

تاریخ انتشار : 1 مهر, 1396 - 10:49

شروع امیدبخش سال تحصیلی جدید را، که امسال مقارن با سالگرد شهادت معلم بزرگ تاریخ بشریت، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شده است، به فرزندان عزیزم، دانش آموزان گرامی، معلمان و نیز مدیران و همکاران سخت کوش، متعهد و فرهیخته آموزش و پرورش در سراسر کشور تبریک می گویم.
دوران دانش آموزی، دوران مهمی است که اگر به آن توجهی جدی صورت گیرد، آینده کشور تضمین خواهد شد. این مقطع از زندگی کودکان و نوجوانان ما از آن جهت حائز اهمیت است، که بخش اعظمی از توانایی های جسمی، عقلانی و احساسی آن ها در این دوران شکل گرفته و بدون شک چگونه زندگی کردن آن ها را در آینده معنا می بخشد. روح مستعد دانش آموزان – خصوصا در مقاطع پایین تر – این امکان را به مربیان و معلمان می دهد تا آن ها را با بهترین آموزه ها همراه ساخته و ارزش های انسانی و اخلاقی را در وجودشان نهادینه سازند.
باید در کنار آموزش های مرسوم علمی، موضوع آموزش های اجتماعی را در مدارس، بیش از پیش جدی گرفت و بر آن تاکید کرد. اگر به دنبال شکل دادن جامعه ای سالم، عقلانی، با عطوفت و یکپارچه هستیم، نقطه آغاز آن تربیت صحیح اجتماعی دانش آموزانی است، که شکل دهندگان اصلی جامعه فردا خواهند بود.
دانش آموز در این مقطع از زندگی خود به شدت الگوپذیر بوده و رفتار فردی و جمعی آینده ی او از تجارب اجتماعی این دوران نشات خواهد گرفت. آشنایی کودکان و نوجوانان با سبک زندگی ایرانی و اسلامی و نیز انس آن ها با مفاهیمی چون: مهربانی، نوع دوستی، آزادگی، دین داری، میهن دوستی، فداکاری و از خودگذشتگی، حس مسئولیت پذیری و رعایت قانون و حقوق دیگران، تطابق رفتار با ارزش های انسانی و الهی، علاقه به علم و فرهنگ و ...، همه و همه ماحصل نوع تعلیم و تربیتی است که در این دوره برای ایشان تدارک دیده می شود.
در این راستا، نقش معلمان و مربیان آموزش و پرورش، بسیار مهم، حیاتی و تاثیرگذار است. در حقیقت تمام آنچه که گفته شد، باید از طریق کلام و منش معلم به دانش آموز منتقل شود. معلم، در یک کلام، عصاره تمامی خوبی ها و ارزش هایی است، که دانش آموز بر لوح جانش حک می کند و آن را در سرتاسر زندگی خود به همراه دارد.
کشور ما از دیرباز شهره به داشتن نعمت وجود معلمان شریف، متعهد، عالم و کوشا بوده است؛ این نعمتی است که باید آن را قدر دانست و در راه توسعه جامعه از آن بهره برد. امیدوارم در دوره جدید فعالیت وزارت آموزش و پرورش، توجه به مطالبات، خواست ها و وضعیت معلمان با جدیت پیگیری شود، تا این قشر فهیم با دلگرمی بیشتری امر تعلیم و تربیت نسل آینده ما را دنبال کند.
لازم می دانم یک بار دیگر رخداد اسف بار حادثه ای را، که منجر به از دست رفتن تعدادی از دانش آموزان نخبه کشور شد، به خانواده های داغدار این عزیزان و جامعه آموزش و پرورش کشور تسلیت بگویم. امیدوارم تمهیداتی اتخاذ شود تا دیگر هیچگاه شاهد چنین وقایع جان سوزی نباشیم و دانش آموزان ما در صحت و سلامت دوران شیرین دانش آموزی خود را طی کرده، و در سایه الطاف حضرت حق، توجه خانواده های محترم و تلاش همه دست اندرکاران آموزش و پرورش کشور، از نهالی نوپا به درختی استوار و پر بار از دانش و فرهنگ و اخلاق تبدیل شوند.
به مناسبت آغاز فرخنده سال تحصیلی جدید، صمیمانه ترین قدردانی خود را به معلمان محترم کشور تقدیم کرده، و برای دانش آموزان گرامی توفیق روزافزون را در زندگی علمی و اجتماعی ایشان، از خداوند متعال مسئلت دارم.
محمدرضا عارف

 
 

مطالب و نوشته‌های اخیر

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

ویژگی بارز ایشان صدق در گفتار  بود و در سالیان اخیر نیز شجاعانه  از حق و حقانیت دفاع کردند.

عیادت از استاد جمشید مشایخی

عیادت از استاد جمشید مشایخی

جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند جمشید مشایخی ها باید الگوی رفتار حرفه ای و اخلافی‌شان باشد.

جریانات سیاسی  نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

جریانات سیاسی نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

برای حفظ انسجام جریان اصلاح طلب فعلا سکوت می‌کنم.

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

پروردگار متعال جنابعالی را که السابقون انقلاب اسلامی هستید در رنج‌ها و سختی‌ها، آزموده و بحمدالله در همه حال شکیبا بوده‌اید و در برابر تقدیر الهی، تسلیم.

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

حرکات جبهه‌ای نمی‌تواند مادام‌العمر باشد باید به سمت تحزب پیش ببریم، فرد با جبهه رای می‌آورد اما فردا یادش می‌رود. مشکلی که در مجلس دهم داشتیم همین بود کسانی که اگر در لیست امید نبودند، رای نمی‌آوردند وقتی انتخاب شدند ساز جدایی کوک کردند.