آموزش‌های اجتماعی در مدارس را جدی بگیریم

تاریخ انتشار : 1 مهر, 1396 - 10:49

شروع امیدبخش سال تحصیلی جدید را، که امسال مقارن با سالگرد شهادت معلم بزرگ تاریخ بشریت، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شده است، به فرزندان عزیزم، دانش آموزان گرامی، معلمان و نیز مدیران و همکاران سخت کوش، متعهد و فرهیخته آموزش و پرورش در سراسر کشور تبریک می گویم.
دوران دانش آموزی، دوران مهمی است که اگر به آن توجهی جدی صورت گیرد، آینده کشور تضمین خواهد شد. این مقطع از زندگی کودکان و نوجوانان ما از آن جهت حائز اهمیت است، که بخش اعظمی از توانایی های جسمی، عقلانی و احساسی آن ها در این دوران شکل گرفته و بدون شک چگونه زندگی کردن آن ها را در آینده معنا می بخشد. روح مستعد دانش آموزان – خصوصا در مقاطع پایین تر – این امکان را به مربیان و معلمان می دهد تا آن ها را با بهترین آموزه ها همراه ساخته و ارزش های انسانی و اخلاقی را در وجودشان نهادینه سازند.
باید در کنار آموزش های مرسوم علمی، موضوع آموزش های اجتماعی را در مدارس، بیش از پیش جدی گرفت و بر آن تاکید کرد. اگر به دنبال شکل دادن جامعه ای سالم، عقلانی، با عطوفت و یکپارچه هستیم، نقطه آغاز آن تربیت صحیح اجتماعی دانش آموزانی است، که شکل دهندگان اصلی جامعه فردا خواهند بود.
دانش آموز در این مقطع از زندگی خود به شدت الگوپذیر بوده و رفتار فردی و جمعی آینده ی او از تجارب اجتماعی این دوران نشات خواهد گرفت. آشنایی کودکان و نوجوانان با سبک زندگی ایرانی و اسلامی و نیز انس آن ها با مفاهیمی چون: مهربانی، نوع دوستی، آزادگی، دین داری، میهن دوستی، فداکاری و از خودگذشتگی، حس مسئولیت پذیری و رعایت قانون و حقوق دیگران، تطابق رفتار با ارزش های انسانی و الهی، علاقه به علم و فرهنگ و ...، همه و همه ماحصل نوع تعلیم و تربیتی است که در این دوره برای ایشان تدارک دیده می شود.
در این راستا، نقش معلمان و مربیان آموزش و پرورش، بسیار مهم، حیاتی و تاثیرگذار است. در حقیقت تمام آنچه که گفته شد، باید از طریق کلام و منش معلم به دانش آموز منتقل شود. معلم، در یک کلام، عصاره تمامی خوبی ها و ارزش هایی است، که دانش آموز بر لوح جانش حک می کند و آن را در سرتاسر زندگی خود به همراه دارد.
کشور ما از دیرباز شهره به داشتن نعمت وجود معلمان شریف، متعهد، عالم و کوشا بوده است؛ این نعمتی است که باید آن را قدر دانست و در راه توسعه جامعه از آن بهره برد. امیدوارم در دوره جدید فعالیت وزارت آموزش و پرورش، توجه به مطالبات، خواست ها و وضعیت معلمان با جدیت پیگیری شود، تا این قشر فهیم با دلگرمی بیشتری امر تعلیم و تربیت نسل آینده ما را دنبال کند.
لازم می دانم یک بار دیگر رخداد اسف بار حادثه ای را، که منجر به از دست رفتن تعدادی از دانش آموزان نخبه کشور شد، به خانواده های داغدار این عزیزان و جامعه آموزش و پرورش کشور تسلیت بگویم. امیدوارم تمهیداتی اتخاذ شود تا دیگر هیچگاه شاهد چنین وقایع جان سوزی نباشیم و دانش آموزان ما در صحت و سلامت دوران شیرین دانش آموزی خود را طی کرده، و در سایه الطاف حضرت حق، توجه خانواده های محترم و تلاش همه دست اندرکاران آموزش و پرورش کشور، از نهالی نوپا به درختی استوار و پر بار از دانش و فرهنگ و اخلاق تبدیل شوند.
به مناسبت آغاز فرخنده سال تحصیلی جدید، صمیمانه ترین قدردانی خود را به معلمان محترم کشور تقدیم کرده، و برای دانش آموزان گرامی توفیق روزافزون را در زندگی علمی و اجتماعی ایشان، از خداوند متعال مسئلت دارم.
محمدرضا عارف

 
 

مطالب و نوشته‌های اخیر

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

اگر ریشه مسائل 88 بررسی فنی می شد مسایل  اخیر درباره احمدی نژاد اتفاق نمی‌افتاد.

 اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

چرا باید پیگیری مطالبات صنفی از سوی معلمان با برچسب ضدامنیتی و ضد انقلاب روبه‌رو شود؟ پیگیری مطالبات صنفی حق طبیعی معلمان است. 

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

 متاسفانه آن هایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی انگیزگی دانشگاه ها خوشحال هستند.ولی ما از سکوت خطرناک دانشگاه و فضای امنیتی آن نگرانیم.

تسلیت به سردار سلیمانی

تسلیت به سردار سلیمانی

اینجانب فقدان آن پدر مومن و پرهیزگار كه توفيقات شما در همه زمینه ها، مرهون تربيت ایشان می باشد را به جنابعالی و خانواده محترم و سایر بستگان داغدار تسليت مي‌گويم.

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

ویژگی بارز ایشان صدق در گفتار  بود و در سالیان اخیر نیز شجاعانه  از حق و حقانیت دفاع کردند.

عیادت از استاد جمشید مشایخی

عیادت از استاد جمشید مشایخی

جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند جمشید مشایخی ها باید الگوی رفتار حرفه ای و اخلافی‌شان باشد.

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

باید نگاه قیم مآبانه به هنر و هنرمند تغییر کند و اعتماد متقابلی بین هنرمند و مسئولین ایجاد شود. یکی از رسالت های مهم هنرمندان نقد شرایط موجود و خصوصا نقد قدرت و مسئولین است. نباید به دلیل انجام این رسالت هنرمند را تحت فشار گذاشت و یا با دلایلی غیر موجه گوشه نشین کرد.

جریانات سیاسی  نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

جریانات سیاسی نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

برای حفظ انسجام جریان اصلاح طلب فعلا سکوت می‌کنم.

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.