بازخوانی آرمان‌های انقلاب با محوریت گفت‌وگوی ملی

تاریخ انتشار : 12 بهمن, 1395 - 20:01

سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران فرصتی است تا به بازخوانی دستاوردهای این انقلاب ارزشی و مردمی بپردازیم. به نظرم انقلاب مبدأ تحول برای نظام، جامعه و همه مردم ما بوده است. انقلاب اسلامی ایران واقعه بزرگی در نه ایران بلکه در منطقه و حتی در جهان بود. ملت بزرگوار ایران برای گذر از وضع ناگوار دوران رژیم پهلوی و رسیدن به وضعیت مطلوب قیام کرد آن هم با دستهای خالی ولی با هدایت معنوی امام عزیزمان که با رهبری بی نظیر خود مدیریت انقلاب را بر عهده داشتند. انقلاب اسلامی ایران برای رهایی انسان و برای برداشتن قیدها و زنجیرها و برای حرمت نهادن به آزادی‌های فردی و برای از بین بردن استبداد و وابستگی به بیگانه و عوامل عقب ماندگی کشور صورت گرفت. انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب آزاد کننده بود و این آزادی باید در همه عرصه‌ها باشد به همین دلیل در نظام جمهوری اسلامی، رأی، آزادی، حرمت مردم و عدالت باید جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

امسال در حالی سالگرد پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم که دو شخصیت طراز اول انقلاب یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله موسوی اردبیلی در میان ما نیستند و مطمئناً پر کردن خلأ وجودی آن بزرگواران بسیار سخت است. تکریم بزرگان انقلاب وظیفه همه مردم و مسئولین است و کسانیکه دانسته یا ندانسته به شخصیت‌های برجسته نظام چه آنها که در قید حیات هستند و چه کسانیکه در میان ما نیستند و مورد محبت مردم قرار دارند اهانت می‌کنند بدانند که عملشان مصداق خاک پاشیدن بر روی خورشید است و جایگاه این شخصیتها نزد مردم مطمئناً ارتقاء پیدا خواهد کرد.
در دهه پنجم انقلاب باید بیش از گذشته قدر انقلاب را بدانیم و به یاد بیاوریم که رمز توفیق ما در صحنه‌های مختلف وحدت و همبستگی ملی بوده است. شاخصه اصلی وحدت و همبستگی ملی گفت وگو و تقویت اشتراکات است آنچه که امروز به واسطه برخی سوء تفاهم‌ها باعث شده است بین برخی یاران انقلاب فاصله بیافتد دور شدن از اصل محوری گفت وگو است به همین دلیل و به خاطر احساس خطری که از فاصله بین یاران انقلاب احساس می‌شود فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی طرح گفت وگوی ملی را اعلام کرد. اگر فرد یا افرادی به اصل گفت وگو اعتقادی نداشته باشد و معتقد باشند جریانات مختلف سیاسی نمی‌توانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند باید در انقلابی بودن آنها تردید کرد.
آنچه که در دنیای امروز باعث ایجاد شقاوت‌ها و رود رو قرار گرفتن‌های نظامات مختلف شده است باور نداشتن به گفت وگو است. وقتی از گفت وگوی تمدن‌ها و ادیان الهی در دنیا صحبت می‌کنیم باید در داخل نظام جمهوری اسلامی هم به این اصل مهم یعنی گفت‌وگوی ملی اعتقاد و باور داشته باشیم. یکی از شاخصه‌های مهم گفت وگوی ملی ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی است دز سالهای گذشته به خاطر اولویت قرار ندادن منافع ملی آسیب‌های زیادی متوجه کشور شده است. اصرار بر حذف رقیب با برچشب زدن‌های ناورا آن هم از طریق تریبون‌های رسمی کشور چالش‌های جدی در داخل نظام اسلامی ایجاد کرد. اصلاح‌طلبان در عمل نشان داده‌اند که خواستار گفت وگو هستند و اگر در گذشته به خاطر شرایطی خاص بین بخشی از این جریان سیاسی و حاکمیت فاصله افتاد و در ایجاد این فاصله جریان رقیب هم بی تأثیر نبود حال در شرایط کنونی می‌خواهند با محوریت قرار دادن اصل گفت‌وگوی ملی در کم کردن و از بین بردن این فاصله تلاش کنند. اصلاح طلبان خود را بخشی از حاکمیت می‌دانند و انتظار دارند ارکان قدرت هم در بستر سازی برای گفت وگوی ملی سهیم باشند. به همین دلیل به عنوان خدمت گزار مردم در مجلس شورای اسلامی که از ابتدای انقلاب در خدمت مردم و نظام جمهوری اسلامی بوده‌ام از همه بزرگان کشور، جریانات مختلف سیاسی و نهادهای مسئول می‌خواهم برای تحکیم نظام اسلامی از ایجاد شقاق و فاصله بین خانواده بزرگ انقلاب جلوگیری کنند و راه را برای حضور همه سلایق که دل در گرو آرمانهای انقلاب دارند فراهم کنند. تجربه نشان داده است انحصارگرایی از سوی هر جریان سیاسی در نهایت محکوم به شکست است به همین دلیل با رجوع به اهداف انقلاب و بازخوانی آرمانهایی که به خاطر رسیدن به آن هزینه‌های زیادی ملت ایران متحمل شده است در تعالی بخشیدن نام ایران اسلامی در صحنه بین الملل تلاش کنیم که این مهم جز با وحدت و همدلی در داخل خانواده انقلاب و گفت‌وگو و تعامل برای رسیدن به تفاهم حداکثری در چارچوب ارزشهای نظام و حاکمیت قانون اساسی بعنوان میثاق ارزنده ملی میسر نیست

 

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به سردار سلیمانی

تسلیت به سردار سلیمانی

اینجانب فقدان آن پدر مومن و پرهیزگار كه توفيقات شما در همه زمینه ها، مرهون تربيت ایشان می باشد را به جنابعالی و خانواده محترم و سایر بستگان داغدار تسليت مي‌گويم.

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

ویژگی بارز ایشان صدق در گفتار  بود و در سالیان اخیر نیز شجاعانه  از حق و حقانیت دفاع کردند.

عیادت از استاد جمشید مشایخی

عیادت از استاد جمشید مشایخی

جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند جمشید مشایخی ها باید الگوی رفتار حرفه ای و اخلافی‌شان باشد.

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

باید نگاه قیم مآبانه به هنر و هنرمند تغییر کند و اعتماد متقابلی بین هنرمند و مسئولین ایجاد شود. یکی از رسالت های مهم هنرمندان نقد شرایط موجود و خصوصا نقد قدرت و مسئولین است. نباید به دلیل انجام این رسالت هنرمند را تحت فشار گذاشت و یا با دلایلی غیر موجه گوشه نشین کرد.

جریانات سیاسی  نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

جریانات سیاسی نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

برای حفظ انسجام جریان اصلاح طلب فعلا سکوت می‌کنم.

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.