باید از دولت یک صدا شنیده شود

تاریخ انتشار : 24 مرداد, 1396 - 13:50

رییس فراکسیون امید با بیان اینکه شرایط خوبی برای دوره دوم کار رییس‌جمهور فراهم است، گفت: ترکیب دولت قابل دفاع است.

دکتر محمدرضا عارف در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رییس جمهور به عنوان نماینده موافق کلیت کابینه ضمن  تشکر  از مردم کشور برای خلق حماسه و حضور موثر در انتخابات، از زهرا ساعی که وقتش را به او داد تشکر کرد و گفت : خوشبختانه شرایط خوبی برای دوره دوم کار آقای روحانی است.
عارف اظهار کرد: عملکرد خوب دولت اول و تغییر شرایط کاری در دوره دوم و همچنین همراهی و کمکی که راهبرد مجلس دهم است از ظرفیت‌های این دوره است که دولت باید با اتکا به این شرایط دستاوردهای ارزشمندی داشته باشد.
رییس فراکسیون امید با تاکید بر اینکه روحانی می‌توانست انتخاب‌های بهتری هم داشته باشد گفت: عدم حضور وزیر زن به طور ویژه یکی از ایرادهای کابینه است؛ اما اصل کلیدی این است که دولت برای انجام کار نیاز به همکاری و همدلی دارد؛ باید از دولت یک صدا شنیده شود و بخش‌های مختلف هماهنگ عمل کنند. با این پیش فرض ترکیب دولت قابل دفاع است.
او از برنامه ارایه شده توسط روحانی تشکر کرد و گفت: این برنامه بیانگر شناخت دقیق دولت از مشکلات و اولویت های کشور است. اگر به اصول و جهت‌گیری‌های مهم دولت که در شانزده بند گفته شده بخواهیم اشاره کنیم توجه به مناقع ملی، تعامل سازنده با دنیا، رعایت حقوق شهروندی و پایدار سازی محیط زیست و سایر موارد نمایان گر جهت گیری خوب دولت در چارچوب اسناد بالادستی است. این برنامه‌ها هم منطبق با سند چشم انداز و هم سیاست های کلی در اصل ۴۴ و هم برنامه ششم است.
عارف خطاب به نوبخت خاطر نشان کرد : آنچه امروز ضرورت دارد و وظیفه سازمان برنامه و بودجه است و کمبودی که در دولت و برنامه وزرا احساس می شود، نداشتن شاخص های کمی است.  انتظار ما این است که شاخص‌های کمی ارزیابی هم توسط سازمان برنامه در چارچوب برنامه ششم تدوین شود.
رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه مهم‌ترین بخش در برنامه دولت بخش اقتصادی است گفت: جهت‌گیری اصلی این بخش اصلاح ساختاری است؛ ما در بخش اقتصاد اغلب با مشکلاتی روبه رو هستیم که در اقتصاد ریشه دارد. اصلاح اقتصادی برای رشد مستمر و ضد فقر و دستیابی به حفظ ثبات اقتصادی است. در این برنامه، توسعه بخش خصوصی مورد تاکید قرار گرفته است؛ این مساله امروز یک ضرورت است که به مفهوم واقعی به بخش خصوصی بها داده شود.
او ادامه داد: افزایش درون زایی اقتصاد و اصلاح ساختار انرژی بحث مهمی است که در برنامه وزرای انرژی بوده است. اصلاح نظام بانکی کشور هم یکی از بخش های مهم است.  نظام بانکی ما در وضعیت نگران کننده ای است. من نمی‌خواهم واژه تندتری به کار ببرم. در مجموعه برنامه‌ها، سیاست‌های کاهش فقر را داریم. تغییر نظام ساختار مالیاتی نیز مهم است. ما امروز با واقعیت فرار مالیاتی مواجه هستیم. انتقال نظام ارزی دو گانه به نظام ارزی شناور نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. این در دولت اصلاحات رخ داد؛ در دولت نهم هم چند سال ارز تک نرخی داشتیم و به هر دلیلی باطل شد. خواهش میکنم دوباره این مساله دنبال شود.
رییس فراکسیون امید در ادامه به بندهای دیگر برنامه دولت دوازدهم نیز اشاره کرد و گفت: اصلاح قوانین بازنشستگی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در برنامه دیده شده است . ما سالانه حداقل 65 میلیون دلار سرمایه گذاری باید داشته باشیم.  در بخش اجتماعی جهت گیری دولت مقابله با آسیب‌های اجتماعی است؛ خوشبختانه با برنامه خوب دولت می‌توانیم امیدوار باشیم که چهار سال آینده وضعیت بهتری داشته باشیم.
عارف با بیان اینکه در برنامه اجتماعی دسترسی بدون تبعیض به خدمات اجتماعی و مدیریت آسیب های اجتماعی و مقابله جدی با آنها هم دیده شده گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مدیریت فرایند آموزشی نیز دیده شده است.  باید دغدغه آموزش و پرورش و دولت اجرای این سند باشد.
او به برنامه‌های دولت در بخش فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: واگذاری اغلب تصدی‌های بخش فرهنگ به بخش‌های غیر دولتی بخشی از این برنامه است.وعده‌ای همیشه به هنرمندان داده می‌شود تشکیل و ایجاد نظام های صنفی است. بند دیگر مردمی کردن فرهنگ و هنر هست.
رییس فراکسیون امید برنامه‌های سیاست خارجی را دارای جهت گیری خوب خواند و گفت: مقام معظم رهبری هم در مورد جهت گیری دولت برای تعامل با جهان صحبت‌های خوبی داشتند.دولت باید توسعه روابط با کشورهای همسایه و اسلامی را در دستور کار قرار دهد. بستر سازی برای همکاری های دو یا چند جانبه اقتصادی هم دیده شده است.
او افزود: مطالبه بسیاری از جوانان و نخبگان و تشکل‌های مردمی، اجرایی کردن منشور شهروندی است. اگر نیاز به قانون است خواهش می‌کنم دولت با اولویت لایحه‌اش را به مجلس بدهد. اجرای سیاست دسترسی آزاد به اطلاعات مطالبه جدی است؛ اگر به مقابله با فساد اعتقاد دارید راهی جز دسترسی آزاد به اطلاعات نیست.
رئیس مجمع نمایندگان تهران خاطر نشان کرد: تدوین و اجرای قوانین شفافیت و تمرکز گرایی دولت از راهبردهای حیاتی است. دولت باید تصدی‌ها را به بخش‌های غیر دولتی و استان‌ها بدهد. عدم مداخله دولت در امور فردی و خصوصی و انسجام ملی میان اقوام ایرانی و تقویت دولت الکترونیک برای مقابله با فساد از جمله برنامه‌های دولت است. در بخش‌های امنیت ملی و توان دفاعی و محیط زیست احکام خوبی گفته شده است .
عارف ضمن تشکر از وزرای دولت یازدهم که برای دولت دوازدهم معرفی نشدند، به حضور برخی از چهره‌های برجسته دولت قبل در کابینه جدید اشاره کرد و گفت: در میان وزرای جدید چهره‌هایی با سابقه ارزشمند و خوب دیده می‌شود. در مجموع وضعیت خوب است اما اینکه در آستانه سال تحصیلی وزیر علوم معرفی نشده خوب نیست. خواهش می‌کنیم رییس جمهور  هرچه زودتر وزیر علوم را معرفی کند.
او در پایان گفت: ما نیاز به اتاق فکر داریم تا در قالب اتاق فکر یا شورای عالی مرکب از بخش خصوصی و غیر دولتی و دانشگاه‌ها بتوانیم مصوبه‌ها را اجزایی کنیم. باید تلاش جدیدی برای از بین‌بردن سیستم رانتی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و محوری برای تامین منافع ملی داشته باشیم.
رییس فراکسیون امید اظهار کرد: در صحبت‌های آقای روحانی هم بود که باید جدی تر در خصوص مساله زنان و جوانان عمل کرد. ما در این راستا با وزرا صحبت‌هایی داشتیم و همه بدون شک با این مساله موفق بودند.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به سردار سلیمانی

تسلیت به سردار سلیمانی

اینجانب فقدان آن پدر مومن و پرهیزگار كه توفيقات شما در همه زمینه ها، مرهون تربيت ایشان می باشد را به جنابعالی و خانواده محترم و سایر بستگان داغدار تسليت مي‌گويم.

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

ویژگی بارز ایشان صدق در گفتار  بود و در سالیان اخیر نیز شجاعانه  از حق و حقانیت دفاع کردند.

عیادت از استاد جمشید مشایخی

عیادت از استاد جمشید مشایخی

جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند جمشید مشایخی ها باید الگوی رفتار حرفه ای و اخلافی‌شان باشد.

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

باید نگاه قیم مآبانه به هنر و هنرمند تغییر کند و اعتماد متقابلی بین هنرمند و مسئولین ایجاد شود. یکی از رسالت های مهم هنرمندان نقد شرایط موجود و خصوصا نقد قدرت و مسئولین است. نباید به دلیل انجام این رسالت هنرمند را تحت فشار گذاشت و یا با دلایلی غیر موجه گوشه نشین کرد.

جریانات سیاسی  نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

جریانات سیاسی نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

برای حفظ انسجام جریان اصلاح طلب فعلا سکوت می‌کنم.

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.