باید مراقب باشیم از درون جریان اصلاحات ضربه نخوریم

تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت, 1396 - 13:43

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه جریان رقیب در مقطعی به دنبال حذف جریان اصلاح طلب بود تاکید که کرد باید مراقب باشیم از درون جریان اصلاحات ضربه نخوریم.

دکتر محمدرضا عارف در نشست پرسش و پاسخ جوانان و فعالان دانشجویی با  هیات رئیسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان عنوان کرد: برنامه‌های ما راهبردی و بر اساس جمع‌بندی ما در دو دهه ۸۰ و ۹۰ است. سال ۹۲ گام اول را به خوبی برداشتیم و این مسیر را تا سال ۹۴ ادامه دادیم. در گام دوم این مسیر را به نحو احسن طی کردیم، امروز در آستانه گام سوم هستیم و بایدآن را ادامه بدهیم.
او با تاکید بر اینکه گفتمان اصلاحات گفتمان مطالبه‌خواهی است، گفت: گفتمان اصلاحات سرمایه‌اش جوانان است و به آنان اعتقاد داریم. تمامی چیزهای که شما عزیزان گفتید را قبول دارم، خدا می‌داند که چقدر احساس غرور می‌کنم شما جلوتر از ما هستید، همیشه گفته‌ام مردم از سیاسیون خود جلوتر گام برمی‌دارند.
عارف با اشاره به اینکه ظرفیت گفتمان اصلاحات بیشتر از هر زمان دیگری است، گفت: ما در گذشته متوقف نمی‌شویم، قهر نمی‌کنیم، براساس تکلیف در میدان هستیم، در انتخابات هم همین راهبرد را داریم، دولت روحانی موفق بود و به طور مطلوب با توجه به شرایطش خوب اقدام کرد.
او خاطرنشان کرد: حضور آقای روحانی در دور دوم را لازم و از دستاوردهای دولت اصلاحات می‌دانیم. از سوی دیگر شورای شهر هم مهم است ، حتی کوچکترین شوراها در دورترین بخش‌ها. اگر اعتقاد به دمکراسی داریم نباید از کوچکترین نهاد بگذریم، تهران برای ما مهم است اما شهرستان‌ها هم مهم هستند.
رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: در سال قبل ما محورهایمان را مشخص کردیم محور فعالیت ما باید جوانان باشد، تعبیر پوستر چسبانی کنار رفت، ما افتخار می‌کنیم پوستر چسبان جوانان و پل عبور آنان باشیم. اگر در انتخاباتی سهمی برای جوانان در نظر گرفته‌ایم به آن اعتقاد داریم اگر برای زنان سهم می‌گذاریم جبران گذشته است.
عارف در ادامه خاطر نشان کرد: شورای اسلامی شهر  و روستا باید در برگیرنده افراد آشنا به مسائل شهری باشد. باید شورا تخصصی باشد. باید افراد متخصص در شورا قرار بگیرند. در کنار رعایت تخصص‌ها اولویت‌ها را قرار می‌دهیم.  بعضی از نقد‌های مطرح شده احساس می‌کنم ناشی از عدم آشنایی با ضوابط است. برنامه ما بر مبنای حرکت در راستای "برجا"( برنامه جامع اصلاح طلبان) است. تعهد ما به مردم است. همین برنامه‌های امروز در سال ۱۳۹۸ باید از ما نمایندگان مطالبه شود. در شورای شهر هم برنامه داریم. ضوابط مشخص است. در شهر تهران به دلیل حساسیت بالا در چهار سطح برنامه بررسی صلاحیت را داریم. از اعضای کمیته کارشناسی خواهش کردیم اعلام نکنند عضو کمیته کارشناسی هستند.
او ادامه داد : مرحله بعدی هم محرمانه است. مرحله سوم بررسی صلاحیت‌ها در هیات رییسه است. مرحله آخر به دلیل حساسیت به شورای عالی سیاست‌گذاری می‌رود. در نهایت بستن لیست تهران بر عهده شورای عالی سیاست گذاری است.
عارف گفت: یک واقعیت این است که تشکیلات حزبی با وجود اینکه فلسفه وجودی ما برای رسیدن به قدرت است اما بر این باورم که محدودیت‌هایی دارد و نمی‌تواند فقط بر اساس آن حرکت کرد باید حرکت جبهه‌ای داشته باشیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. خیلی‌ها در احزاب نمی‌گنجند و در حرکت جبهه‌ای خرد جمعی مبنای حرکت است و نمی‌شود به احزاب تکیه کرد. نمی‌شود اگر تصمیم جبهه ای در مقابل منافع حزبی قرار گرفت، کنار بکشیم.
رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه به نظر نمایندگان خودتان احترام بگذارید، گفت: سعی می‌کنیم بر مبنای شایسته سالاری و شاخص‌های معرفی شده حرکت کنیم ولی بین دو نفر برجسته انتخاب یکی سخت است. ما از میان چند صد نفر ثبت نام کننده قرار است به ۲۱ نفر برسیم و کار می‌کنیم تا مناسب‌ترین باشد. امیدواریم لیست نهایی با حرف و حدیث حداقلی روبه رو باشد.
عارف خاطرنشان کرد: گاهی رودررویی ما با جریان رقیب بود که حذف ما را جشن گرفته بودند.البته نتوانستند. یادمان نمی‌رود سال‌های بعد از ۸۸ را البته ما از این مرحله عبور کردیم اما خطری مهم‌تر از درون جریان اصلاحات داریم که باید مراقبت کنیم از درون ضربه نخوریم. این دستاورد مهمی که در اجماع به آن رسیدیم که در انتخابات ۹۴ خود را نشان داد باید کارایی خود را حفظ کند. هیچ کس رد نمی‌کند اشکال دارد؛ اما باید آن را اصلاح کنیم.
نماینده مردم تهران با بیان اینکه در شورای هماهنگی و شورای عالی احزاب ۵ سهم دارند و ۵۰ سهم اعضای حقیقی هستند، گفت: برخی بعد از انتخابات مجلس گفتند سهم احزاب کم است. الان در شورای عالی سیاست‌گذاری سهم احزاب دو برابر اعضای حقیقی است. اما نمی‌توانیم بدون اشخاص حقیقی تاثیر گذار کار را جلو ببریم. اثر "تَکرار" را شما در انتخابات قبل دیدید.  شما اثر شخصیت‌های موثر را در شهرستان‌ها دیدید.  باید با همدلی به سمت چند حزب فراگیر برویم. ما ادعا نمی‌کنیم لیستی که می‌دهیم بی اشکال است اما سعی می‌کنیم بر اساس ضوابط باشد.
او تاکید کرد: بررسی صلاحیت افراد داخل لیست در تهران در چهار مرحله صورت می‌گیرد . در مجلس  دو مرحله داشتیم. اما این بار در چهار مرحله لیست تهران را پیگیری می‌کنیم. اگر پیشنهاد سازنده‌ای دارید که بتوانیم به لیست اجماعی برسیم به ما بدهید. ما باید به عنوان یک مطالبه جدی از دولت روحانی در دوره دوم جوان‌گرایی را بخواهیم و دنبال کنیم. از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خواهش می‌کنیم حتی در شورا از بخشی از جوانان استفاده کنند تا در گام های بعدی این افراد  بتواند کارهای بزرگتر کنند.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به سردار سلیمانی

تسلیت به سردار سلیمانی

اینجانب فقدان آن پدر مومن و پرهیزگار كه توفيقات شما در همه زمینه ها، مرهون تربيت ایشان می باشد را به جنابعالی و خانواده محترم و سایر بستگان داغدار تسليت مي‌گويم.

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

آیت الله راستی کاشانی در برابر تضییع حقوق یاران انقلاب لحظه ای سکوت نکرد

ویژگی بارز ایشان صدق در گفتار  بود و در سالیان اخیر نیز شجاعانه  از حق و حقانیت دفاع کردند.

عیادت از استاد جمشید مشایخی

عیادت از استاد جمشید مشایخی

جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند جمشید مشایخی ها باید الگوی رفتار حرفه ای و اخلافی‌شان باشد.

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

به دلیل نقد قدرت نباید هنرمند را گوشه‌نشین کرد

باید نگاه قیم مآبانه به هنر و هنرمند تغییر کند و اعتماد متقابلی بین هنرمند و مسئولین ایجاد شود. یکی از رسالت های مهم هنرمندان نقد شرایط موجود و خصوصا نقد قدرت و مسئولین است. نباید به دلیل انجام این رسالت هنرمند را تحت فشار گذاشت و یا با دلایلی غیر موجه گوشه نشین کرد.

جریانات سیاسی  نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

جریانات سیاسی نباید به دنبال امتیاز گیری از حل مساله حصر باشند

برای حفظ انسجام جریان اصلاح طلب فعلا سکوت می‌کنم.

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.