برجام دستاورد ارزشمندی برای کشور است ،حفظش کنیم

تاریخ انتشار : 21 دسامبر, 2016 - 23:30

دکتر محمدرضا عارف در سفری یک روز به کرمان در نشست‌های مختلفی سیاسی و علمی شرکت.

او در بد ورود به کرمان با نماینده ولی فقیه در استان کرمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس فراکسیون امید در این دیدار با بیان اینکه برای حضور در کنفراس شبکه‌های هوشمند انرژی به کرمان سفر کرده‌ام،گفت:

بحث هوشمندسازی در دنیا جدی است و این مسئله برای کنتورهای برق در ایران بیشتر مطرح است و هوشمندسازی با یک رویکرد علمی در 15 سال اخیر در دنیا آغاز شده است.

عارف تصریح کرد: در این راستا در ایران یک انجمن علمی تشکیل دادیم و بنده به عنوان رییس انجمن شبکه‌های هوشمند انرژی فعالیت می‌کنم که سالانه کنفرانس شبکه‌های هوشمند را برگزار می‌کنیم و امسال این کنفرانس در کرمان برگزار شد.

رییس فراکسیون امید مجلس خطاب به آیت الله جعفری بیان کرد: برای عرض ارادت و ابلاغ سلام دوستان خدمت شما رسیدیم.

وی در ادامه افزود: استاندار کرمان کارهای خیلی خوبی انجام داده و زمانی که به نتیجه برسد الگویی برای کشور خواهد بود.

عارف با اشاره به اینکه وضع کرمان خوب شده، تصریح کرد: در استان‌های کرمان، یزد و سمنان مردم همکاری خوبی با استانداران و دولت دارند و بخشی از توسعه کرمان با همکاری مردم اتفاق افتاده است.

وی درباره بحث کمبود اعتبارات بیان کرد: مشکل کنونی کشور پول نیست، بلکه ضعف مدیریت و بروکراسی اداری است.

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه سرانه مصرف آب در ایران دو برابر اروپا است، اظهار کرد: آب بحران جدی است و انتقال آب آشامیدنی در کشور ضرورت است و استان‌های کرمان، اصفهان و ... در حوزه آب با مشکل جدی برخوردار هستند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس جمهوری سابق زمانی که به چهارمحال و بختیاری رفت نگاه سیاسی به آب را ایجاد کرد و گفت من میراب آب این استان هستم و نمی‌گذارم آب انتقال داده شود.

در این دیدار، آیت الله"سیدیحیی جعفری" نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این دیدار اظهار کرد: استاندار کرمان خیلی فعال است و علی رغم کمبود اعتبارات، کارهای خوبی انجام داده است.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل در استان کرمان کمبود بارندگی و آب است و متاسفانه در سال جاری شاهد بارندگی خیلی کمی بوده‌ایم تصریح کرد: باید تصمیم جدی و قاطع در زمینه برخورد و بستن چاه‌های غیرمجاز در کشور و استان کرمان گرفته شود.

 برجام دستاورد ارزشمندی برای کشور است ،حفظش کنیم

 عارف همچین ظهر چهارشنبه در نشست بررسی جنبش دانشجویی در جمع دانشجویان دانشگاه اسلامی واحد کرمان به مناسبت سی و پنجمین سالروز تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان اظهار داشت: کرمان دیار مردان متعهد، سخت کوش و باهوش است و این افتخاری است که در سفری که به منظور شرکت در برنامه‌ای علمی پیش آمده است، فرصت را غنیمت شمردم تا دیداری با دانشجویان دانشگاه آزاد داشته باشم. 

وی با اشاره به اینکه امروز انقلاب اسلامی ایران به بلوغ رسیده و در حال پا نهادن به پنجمین دهه عمرش است، گفت: 16 آذرماه روز دانشجو نقطه عطف جدی در مبارزات دانشجویی به شمار می‌رود. 

عارف با بیان اینکه جنبش دانشجویی در سه مقطع انجام شده است، گفت: مقطع اول از ماه‌های آغازین سال 1322 با تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران آغاز و تا آستانه پیروزی انقلاب تا 22 بهمن 57 با جهت گیری استعمار ستیزی مطرح شد. 

وی در ادامه بخش مهمی از جنبش دانشجویی را متعلق به دانشجویان مسلمان دانست و گفت: استکتبارستیزی و استعمارستیزی فعالیت‌های اصلی جنبش دانشجویی بود که دیگر نه در شعار بلکه در عمل 16 آذر نمایش داده شد. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: این مسیر با همراهی بیشتر با مردم در دهه 30 ادامه پیدا کرد و نگاه مردم به دانشجو و دانشگاه در این دهه پررنگ‌تر شد. 

عارف در ادامه نقطه عطف دوم جنبش دانشجویی را در 15 خرداد سال 42 دانست و گفت: در این دوره جنبش دانشجویی با نهضت امام راحل (ره) همراه شد و در این دوران حضرت امام پیام‌های مختلف با پاراگرافی مشترک در زمینه وحدت بین دانشجو و حوزه به دانشجویان خارج از کشور صادر کردند. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امام راحل (ره) دانشجو را محور این جنبش‌ها می‌دانستند، گفت: از 15 خردادماه 1342 رنگ جریانات جنبش دانشجویان، اسلامی‌تر شد. 

وی نقطه عطف سوم جنبش دانشجویی را در 22 بهمن ماه سال 1357 دانست و گفت: مرحله بعدی جنبش دانشجویی آغاز و تا زمان حال که تقریباً 4 دهه از این دوران می‌گذرد ادامه دارد. 

نماینده مردم تهران رسالت اصلی جنبش دانشجویی را در مرحله اول که سه دهه عمر آن بود براندازی نام برد و گفت: وظیفه آن همراهی و تثبیت انقلاب و تلاش برای حاکمیت ارزش‌های انقلاب بود. 

جایگاه جوان و جنبش دانشجویی را به بحث بگذارید 

عارف در ادامه مسئولیت پذیری و همیشه در صحنه بودن را از وظایف اصلی دانشجو نام برد و افزود: تاثیرگذاری دانشجویان و جوانان بی بدیل بوده است. 

وی اظهار داشت: انتظار من از قشر دانشجو این است که در میزگردها و کنفرانس‌ها و هم اندیشی ها جایگاه جوان و جایگاه جنبش دانشجویی را به بحث بگذارید. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: دستاوردهای علمی ارزشمندی را در طول انقلاب داشتیم و اگر تحلیل منصفانه‌ای در این زمینه انجام دهیم خیمه اصلی و ستون اصلی آن اساتید هستند و در کنار آن هیچ پدیده و دستاورد علمی را نمی‌توان در کشور مطرح کرد که جوان دانشمند و یا استادیاران جوان ما نقش اصلی آن را به عهده نداشته باشند. 

وی با اشاره به اینکه در آستانه مرحله سوم جنبش دانشجویی هستیم، گفت: در این مرحله اگر عمر 70 ساله جنبش دانشجویی را مورد بررسی قرار دهیم مشاهده می‌کنیم که کارنامه‌ای درخشان به خود اختصاص داده است. 

عارف افزود: دانشجویان با تحلیل دقیق کارشناسی عملکرد جنبش دانشجویی از اول انقلاب تاکنون می‌توانند مدیریت علمی خوبی را در راستای آرمان‌های انقلاب داشته باشند. 

وی با بیان اینکه ما مدیون انقلاب و خون شهیدان هستیم و باید از ارزش‌های انقلاب پاسداری کنیم، گفت: باید تلاش کنیم تا پاسخگوی مطالبات مردم باشیم. 

رئیس فراکسیون امید نقدهای دانشجویان را یک ضرورت دانست و گفت: نقد، ذات یک جوان است و اگر دانشجو نقد را کنار بگذارد از هویت خود فاصله گرفته است. 

وی افزود: کسانی که نمی‌توانند این نقدها را تحمل کنند یا با فضای دانشجویی آشنایی نداشتند و یا حداقل در فعالیت‌های دانشجویی همکاری نداشته‌اند و این در حالی است که مبنای ما این است که آستانه تحملمان را در برابر دانشجویان باید بالا ببریم و با تحلیل مسائل پیگیر و حلال مشکلات و مسائل آن‌ها باشیم. 

عارف تصریح کرد: بلندگوی دانشگاه نباید بلندگوی خارج از دانشگاه شود و باید در دانشگاه قداست دانشگاه و جنبش دانشجو حفظ شود و اگر بلندگو ندا دهنده یک جنبش سیاسی شد به انجمن حتماً آسیب خواهد رسید. 

وی مهم‌ترین رمز پیروزی را وحدت و همگرایی دانست و گفت: اختلاف سلیقه را به رسمیت می‌شناسیم و مبنا باید همگرایی و تعامل حداکثری باشد و اگر از این همگرایی غافل شویم رسالت خود را در جریان دانشگاه و دانشجو انجام نداده‌ایم. 

عارف با توجه به انتخابات پیش رو و اینکه ارزیابی دنیا از مشروعیت نظام حضور مردم در انتخابات است، گفت: دانشجویان و اساتید نقش اصلی را در این زمینه را داشته و دارند و مهم‌ترین راهبر حضور مردم در صحنه است. 

وی در پایان یکی از رسالت‌های همیشگی جنبش دانشجویی تشویق مردم در رویدادهای مهم انقلاب دانست.

 دلبستگی خاتمی به انقلاب بر کسی پوشیده نیست

همچنین نشست پرسش و پاسخ دانشجوایان دانشگاه آزاد کرمان با محمدرضا عارف رییس فرکسیون امید مجلس شورای اسلامی در بخش دوم نشست بررسی جنبش دانشجویی برگزار شد. 

پرسش اول در مورد فراکسیون امید و اقداماتی که انجام داده است، بود که عارف در پاسخ به این سؤال گفت: 

*لیست ما به دستآورد ارزشمندی در سراسر کشور رسیده بود، لیستی که رأی آورد تجربه مجلسی کمی داشت 

*در انتخابات کمیسیون‌ها عملکرد خوبی داشتیم 

*کم کم اعضای لیست ما که همدیگر را نمی‌شناختند، با هم آشنا شدند 

*در انتخابات کمیسیون ماده 10 احزاب و کمیسیون نظارت بر مطبوعات با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، پیروز شدیم 

*در انتخابات مجلس دهم عده زیادی از چهره‌های برجسته اصلاح طلب رد صلاحیت شدند .عده‌ای می گویند چرا عارف سکوت کرده است و من باید بگویم اگر در چند ماه گذشته فقط صدای عارف شنیده می‌شد آیا به انحصار طلبی متهم نمی‌شدیم؟ در مجلس همه نمایندگان حق مساری دارند و قرار نیست همه چیز به یک نفر ختم شود و تصمیم گیری‌هایمان با هم مشورت می‌کنیم. هر شش نفری که قرار بود موافق با سه وزیر معرفی شده، در مجلس صحبت کنند، خوشبختانه از فراکسیون امید بود 

*بعضی از عزیزان لیست امید برای بار اول است که به مجلس آمدند و باید دیده شوند 

*فراکسیون ما مجموعه‌ای از متخصصین و کارشناسان هستند و تعهد به مردم داریم 

پرسش دوم این بود که نظرتان در مورد وعده‌های داده شده توسط دکتر روحانی چیست، که عارف در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: 

*باید ببینیم دکتر روحانی در چه شرایطی روی کار آمد و وضعیت چی بود و الان چگونه است .دولت نمی‌تواند حرف آخر را در همه مسائل بزند. آنچه برای اصلاح طلبان مهم است، روند روبه رشد است که نظر اصلاح طلبان در این مورد مثبت است 

*برجام دستآورد  ارزشمند و بزرگی برای کشور بود .در برجام قرار نیست بدعهدی کنیم و در آینده موضوع هم نباید قصاص قبل از جنایت کرد .البته گر کشورهای مرتبط با برجام  بدعهدی کند با آن برخورد می‌کنیم 

*زمینه سازی های خوبی توسط دولت صورت گرفته است و راهبرد اصلی ما در فراکسیون امید همراهی با دولت است کمااینکه در جلسات خصوصی نقد جدی داریم 

پرسش سوم در مورد محدودیت‌های ایجاد شده در مورد رئیس دولت اصلاحات بود که عارف در این خصوص تصریح کرد: 

* در مورد فردی صحبت شد که خدمات ارزشمند برای نظام و انقلاب داشته است و هنوز نمی‌دانیم این موضوع که حقوقی است توسط کدام نهاد حکمش صادر شده ولی ما پیگیر هستیم و بسیاری از پیگیری‌ها رسانه‌ای هم نشده است و امیدواریم که به حق خون شهدا و آیم مبارک ماه ربیع خبرهای خوبی در زمینه موضوع حصر و ممنوع التصویری بشنویم.

عارف در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان که ما آزادی پس از بیان نداریم، و چگونه باید مطالبات خود را مطرح کنیم؟ گفت: 

*آزادی به دانشگاه داده شده است و باید قبل و بعد از آن هم این آزادی وجود داشته باشد، و خوشبختانه روند خوبی در این زمینه در سال‌های اخیر شاهد هستیم و امیدواریم همچنان ادامه یابد 

*دانشجو باید احساس آزادی کامل برای ابراز حقایق و بیانات خود را داشته باشد.

نگاه منفی در کشور به فناوری موجب شد نتوانیم خود را با تکنولوژی‌های روز همراه کنیم
 عارف همچنین در مراسم اختتامیه کنفرانس شبکه‌های هوشمند انرژی ر محل دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان اظهار کرد: دانشمندان جوان سرمایه‌های معنوی و ارزشمند کشور هستند که دستاوردهای علمی را مدیون تلاش‌ها و مجاهدت‌های علمی آنها هستیم.

وی با اشاره به حجم زیاد مقالات ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس افزود: داوران کار مشکلی دارند که باید از میان کارهای خوب، گزینش کنند و امیدواریم در دوره‌های بعدی کنفرانس بتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

عارف در ادامه تصریح کرد: کرمان استانی با پتانسیل‌های بسیار، مردمی با انگیزه و پرتلاش است و همه دستاوردهای ارزشمندی را که در استان شاهد هستیم، مرهون حضور، هماهنگی و همدلی مردم است و کرمان جزو استان‌های نمونه در این زمینه می‌باشد.

رییس انجمن شبکه‌های هوشمند انرژی ایران بیان کرد: انجمن شبکه‌های هوشمند انرژی انجمن نوپایی است و امروز هوشمندسازی یکی از اولویت‌ها و جهت گیری‌های فناوری در دنیاست و ناگزیر هستیم در این زمینه تلاش کنیم.

وی افزود: نگاه منفی که در کشور به فناوری بود، موجب شد نتوانیم خود را پابه پای فناوری جلو ببریم اما خوشحال هستیم که توانستیم انجمن شبکه‌های هوشمند انرژی را در یک شرایط خوبی ایجاد کنیم.

عارف اظهار کرد: شاید نمود انجمن‌های علمی، برگزاری کنفرانس‌های سالانه باشد و روند خوبی در برگزاری کنفرانس‌های شبکه‌های هوشمند انرژی شاهد بوده‌ایم و رشد کیفی و کمی مقالات کنفرانس خوب بوده است.

وی تصریح کرد: باید مقامات تصمم ساز و تصمیم گیر را توجیه کنیم و هوشمندسازی را جا بیندازیم. نباید نگاه لوکس به آن داشت و باید و می‌توانیم با توجه به برنامه‌ها توسعه و ضرورت‌ها، از هوشمندسازی استفاده کنیم و دانشگاه‌ها باید در زمینه‌های علمی همکاری کنند.

رییس مجمع نمایندگان استان تهران ابراز کرد: ما از امنیت شبکه‌های هوشمند غافل نمانده‌ایم و این موضوع مهمی در دنیاست و انجمن باید در بخش‌های دیگر کار کند و ارتباط بین المللی ما قوی نیست و باید ارتباطمان بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری سمینارهای منطقه‌ای و نشست‌های موردی علمی و گفت و گوی علمی بین دانشمندان ایران و جهان یک ضرورت است، اظهار کرد: در هایتک در برخی از بخش‌ها در کشور بسیار موفق بوده‌ایم و حقیقتاً پشت آن یک تشکل علمی موفق با افراد باانگیزه را حس می‌کنیم.

رییس انجمن شبکه‌های هوشمند انرژی ایران با بیان اینکه انجمن شبکه‌های هوشمند انرژی یک انجمن فناوری و فوق تخصصی است، گفت: شاخص‌های فناوری در کشور ما مطلوب نیست و سهم "آی سی تی" از تولید داخلص داخلی یک و نیم درصد است و جایگاه برتر را می‌خواهیم و اینکه مرجعیت علمی را داشته باشیم.

عارف بیان کرد: باید سهم اقتصاد دانش بنیان که یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، حداقل 50 درصد در تولید ناخالص داخلی باشد و آنچه که برای انجمن‌های علمی یک ضرورت است، فناوری می‌باشد.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

این مصیبت را به سرکار عالی ، خانواده‌های محترم نواب صفوی و موسوی  بخصوص به جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همه بستگان داغدار تسلیت می گویم .

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

شجاعت ستودنی و فداکاری ملوانان غیور کشورمان همیشه و در دورانهای مختلف باعث سرافرازی میهن عزیزمان شده است.

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

مهمترین ویژگی مهندس معین فر اخلاق حسنه ایشان بود که الگوی رفتاری بسیاری از دوستان و نزدیکان آن مرحوم بود.

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

رسانه ملی وظیفه‌اش باید تقویت منافع ملی و تقویت انسجام و وحدت ملی باشد. نه اینکه در جایگاه بلندگوی یک جریان سیاسی قرار گیرد. 

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد حضرت آیت‌الله  محی‌الدین حائری شیرازی که شخصیتی موثر در همه عرصه‌ها بودند موجب تأثر و تالم شد.

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

مردم با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می کنند و شایسته ملت بزرگوار ما نیست که این حجم از مشکلات که از گذشته هم وجود داشته بر دوش آنها سنگینی کند.

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پذیرفته نیست عده ای که  تریبونی در دست دارند به بهانه فتنه یک جریان سیاسی را محکوم کنند.باید سهم هر طرف در این بحث مشخص شود و هر کس خطایی کرده است باید در دادگاه براساس قانون محاکمه شود.

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

اگر ریشه مسائل 88 بررسی فنی می شد مسایل  اخیر درباره احمدی نژاد اتفاق نمی‌افتاد.

 اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

چرا باید پیگیری مطالبات صنفی از سوی معلمان با برچسب ضدامنیتی و ضد انقلاب روبه‌رو شود؟ پیگیری مطالبات صنفی حق طبیعی معلمان است. 

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

 متاسفانه آن هایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی انگیزگی دانشگاه ها خوشحال هستند.ولی ما از سکوت خطرناک دانشگاه و فضای امنیتی آن نگرانیم.