عارف از افراد بزرگ جريان اصلاح‌طلب است

تاریخ انتشار : 1 دی, 1392 - 12:54

«اصلاح‌طلبان» اين روزها در جاده صعودي جلو مي‌روند و انتخابات مجلس دهم محك ديگري است براي ميزان محبوبيت اصلاح‌طلبان در جامعه. با اين حال زمزمه‌ها درباره نحوه ورود آنان به انتخاباتي كه دو سالي تا آن زمان است متفاوت است. زمزمه‌ها درباره سرليست اصلاح‌طلبان و احتمال سرليستي عارف يا ناطق نوري هم ادامه دارد. با حسين كاشفي از اعضاي شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان كه با عارف هم عقيده است و طرح مباحث انتخاباتي را نقشه‌يي براي فراموش كردن مشكلات به بار نشسته از هشت سال قبل مي‌داند به گفت‌وگو نشستيم.

 

مدتي است كه بحث شيوه ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس دهم مطرح شده و اظهارنظرهاي مختلفي هم درباره احتمال سرليستي آقايان ناطق‌نوري يا عارف مطرح مي‌شود. ارزيابي شما در اين مورد چيست؟

به هر حال تا انتخابات دو سال زمان باقي مانده است و افرادي كه در شرايط فعلي بحث انتخابات مجلس دهم را مطرح مي‌سازند هدف خاصي را دنبال مي‌كنند. به هر حال طي هشت سال گذشته كشور در همه حوزه‌ها آسيب ديده و اتفاقاتي رخ داده كه موجب شده است برخي افراد تلاش كنند اين وضعيت ديده نشود. متاسفانه در سال‌هاي گذشته تصور شده بود كه كشور بدون كار كارشناسي هم اداره مي‌شود و با فاصله‌يي كه از كار كارشناسي گرفته شد وضعيت كشور به شكل فعلي درآمد. در شرايط فعلي نخستين اولويت كشور ما بايد اين باشد كه بررسي كنيم كه چرا به وضعيت فعلي رسيده‌ايم.

پس مطرح كردن مباحث انتخاباتي در شرايط فعلي ضرورتي ندارد؟

نه، ما بايد شرايط سال‌هاي گذشته را ارزيابي كنيم البته منظور ما اين نيست كه با اتفاقات سال‌هاي گذشته برخورد كنيم بلكه بايد ارزيابي صورت بگيرد تا بتوانيم براي كارها و اقدامات آينده كشور برنامه‌ريزي پرشتاب‌تري داشته باشيم. بايد مشخص شود كه توان مردم، سرمايه‌هاي اجتماعي و كرامت انساني كه به اين وضعيت درآمده است علتش چيست و براي رهايي از مشكلات فعلي كشور بستري فراهم و با گام‌هاي بلند براي حل آنها اقدام شود. دولت يازدهم بايد به گونه‌يي فعاليت كند كه به بيراهه‌هايي كه دولت‌هاي نهم و دهم رفتند نرود اما متاسفانه برخي دوست دارند كه دولت در پيچ‌و‌خم جاده مشكلات بماند و نتواند به درستي وضعيت فعلي را اصلاح كند. كساني كه دل‌شان براي رشد و توسعه كشور مي‌تپد بايد كمك كنند كه كار كارشناسي صورت بگيرد و فعلا براي بحث‌هاي انتخابات زود است.

پس يعني اصلاح‌طلبان هنوز هيچ برنامه‌يي براي انتخابات مجلس دهم ندارند؟

بله، هنوز در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان هيچ بحثي درباره انتخابات مجلس مطرح نشده است. اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم نشان دادند كه مي‌توانند در مواقع حساس بهترين تصميم را بگيرند و اجماع كنند. درباره انتخابات مجلس دهم نيز وضعيت به همين شكل است و اصلاح‌طلبان به موقعش با تصميم شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان كه با محوريت آقاي خاتمي فعاليت مي‌كند تصميم‌گيري مي‌كنند. در شرايط فعلي اصلاح‌طلبان به خوبي مي‌دانند كه بايد به موضوعات مهم كشور رسيدگي كنند.

پس مي‌توان اين‌گونه نتيجه گرفت كه اصولگرايان با مطرح كردن مباحث انتخاباتي مجلس دهم، تلاش دارند توجه مردم به مشكلاتي كه در هشت سال اخير در به وجود آمدنش شريك بودند را كمرنگ كنند؟

بله، اصولگرايان قصد سرگرم كردن نيروهاي اصلاح‌طلب و جامعه را دارند تا ذهن‌شان درگير اين‌گونه مسائل شود كه حالا مطرح كردن‌شان ضرورت ندارد. از سوي ديگر اصولگرايان بايد درباره وضعيت سال‌هاي گذشته پاسخگو باشند. درست است كه رييس دولت سابق آقاي احمدي‌نژاد بوده است اما مجالس هفتم، هشتم و نهم حامي وي و سياست‌هايش بودند و عمده اصولگرايان بايد درباره وضعيتي كه با اقدامات دولت سابق به وجود آمده است پاسخگو باشند. تنها احمدي‌نژاد نيست كه بايد پاسخگو باشد. زماني كه آقاي احمدي‌نژاد با صدور قطعنامه‌ها آن‌گونه رفتار مي‌كرد يا آمارهاي نادرست ارائه مي‌داد اصولگرايان سكوت كرده بودند اما همين اصولگرايان اين روزها و در شرايطي كه تازه 100 روز از آغاز به كار دولت آقاي روحاني مي‌گذرد انتقاد را شروع كرده‌اند. البته ما نفي نمي‌كنيم كه انتقاد خوب و حق همه است و كسي براي انتقادش نبايد هزينه بپردازد. مردم بايد آزادي بيان داشته و مطبوعات و احزاب نيز بايد آزاد باشد ولي نقد بايد درست باشد. افرادي كه اين روزها به دولت آقاي روحاني انتقاد مي‌كنند طي سال‌هاي گذشته كه بايد انتقاد مي‌كردند سكوت كرده بودند. اين افراد علاوه بر نقدهاي نادرست تلاش مي‌كنند با پيش كشيدن مسائل انتخاباتي اذهان را منحرف كنند.

اصلاح‌طلبان دقيقا در شرايط فعلي چه بايد بكنند؟

دوستان اصلاح‌طلبان بايد در زمينه معيشت، مسائل اخلاقي و مشكلات حوزه سياست خارجي به دولت كمك كنند. براي انتخابات در زمان خودش فرصت زياد است. ما بايد به دولت كمك كنيم كه به معضلات كمك كند. تا مردم درباره اعتماد به دولت دلگرم شوند. مردم بايد به حقوق خودشان برسند و اصلاح‌طلبان هم بايد در همين زمينه به دولت كمك كنند.

با توجه به اينكه اصولگرايان از همين حالا جلسات انتخاباتي‌شان را شروع كرده‌اند فكر نمي‌كنيد شروع ديرهنگام مباحث انتخاباتي موجب شود كه اصلاح‌طلبان از موضوع انتخابات مجلس كمي عقب بمانند؟

نه، اصلاح‌طلبان با توجه به پايگاه اجتماعي كه دارند از اين جهت مشكلي ندارند. در همين انتخابات رياست‌جمهوري گذشته تنها چند روز مانده به روز انتخابات مجموعه اصلاح‌طلبان و آقايان هاشمي و خاتمي از آقاي روحاني حمايت كردند اما با همين حمايت به سرعت تحول جديدي درباره انتخابات رياست‌جمهوري به وقوع پيوست. از سوي ديگر اصولگرايان اين روزها كاري جز پرداختن به مسائل انتخاباتي ندارند اما اصلاح‌طلبان كارهاي زيادي دارند كه مسائل انتخاباتي در اولويت آن نيست. اصلاح‌طلبان در شرايط فعلي بايد به مردم بپردازند و براي انتخابات مجلس دو سال ديگر فرصت دارند. اصلا به صلاح نيست كه از حالا ذهن نيروهاي اصلاح‌طلب را متوجه انتخابات كنيم اما اصولگرايان به دلايل مختلفي مثل فرار از پاسخگويي از اقدامات گذشته يا سرگرم كردن رقيب تلاش دارند كه اصلاح‌طلبان را از اين حوزه منحرف كنند. اين در حالي است كه تمام تلاش اصلاح‌طلبان بايد در اين جهت باشد كه به زمينه‌هايي مثل اشتغال و تورم توجه شود. مشكلات كشور مشكل همه ما است و بايد در جهت حل آنها تلاش كنيم.

اينكه هنوز در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان درباره انتخابات مجلس موضوعي مطرح نشده است به اين معني است كه آقاي خاتمي هم ضرورتي براي پرداختن به اين مساله در زمان فعلي نديده‌اند درست است؟

بله، از آنجايي كه شوراي مشورتي هنوز در اين مورد بحثي نكرده است مي‌توان همين نتيجه را گرفت. متاسفانه در شرايط فعلي برخي مي‌خواهند كه عقبه دولت را از او جدا كنند. اين عقبه نيز مردم هستند. زماني كه دولت بتواند به وعده‌هايش عمل كند و براي مردم اعتمادسازي كند ديگر جدا كردن اين عقبه سخت است. از سوي ديگر ما در تلاشيم كه تنها به دولت كمك كنيم.

هرچند كه براي مطرح كردن اين مباحث كمي زود است اما فكر مي‌كنيد شوراي مشورتي براي قدرداني از اقدام آقاي عارف درباره انتخابات مجلس دهم روي ايشان تمركز اصلي را داشته باشد؟

به هر حال اقدام آقاي عارف براي همه مردم به عنوان يك كار اخلاقي در نظر گرفته خواهد شد و در تاريخ مي‌ماند. اصلا مگر اقدام آقاي عارف قابل انكار است؟ اما اجازه دهيد كه شوراي مشورتي در موعد و زمان خودش درباره سازوكار ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس دهم تصميم‌گيري كند. به هر حال آقاي عارف از افراد بزرگ جريان اصلاح‌طلب است كه همگي به آن توجه دارند. ما به موقعش در اين مورد تصميم‌گيري مي‌كنيم اما آقاي عارف همواره مورد توجه اصلاح‌طلبان است.

منبع:اعتماد

 

مطالب و نوشته‌های اخیر

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

پروردگار متعال جنابعالی را که السابقون انقلاب اسلامی هستید در رنج‌ها و سختی‌ها، آزموده و بحمدالله در همه حال شکیبا بوده‌اید و در برابر تقدیر الهی، تسلیم.

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

حرکات جبهه‌ای نمی‌تواند مادام‌العمر باشد باید به سمت تحزب پیش ببریم، فرد با جبهه رای می‌آورد اما فردا یادش می‌رود. مشکلی که در مجلس دهم داشتیم همین بود کسانی که اگر در لیست امید نبودند، رای نمی‌آوردند وقتی انتخاب شدند ساز جدایی کوک کردند.

جامعه‌ای که نسبت به حقوق شهروندی خود آگاه باشد اجازه رواداری  ظلم  به شهروندان را نمی‌دهد

جامعه‌ای که نسبت به حقوق شهروندی خود آگاه باشد اجازه رواداری ظلم به شهروندان را نمی‌دهد

پایبندی به حقوق شهروندی یکی از اصول اصلی گفتمان اصلاح‌طلبی  است.

باید برای نمایشگاه قرآن یک مکان دائمی و مناسب تهیه شود

باید برای نمایشگاه قرآن یک مکان دائمی و مناسب تهیه شود

هیچ راهی برای قطع برادرکشی در جهان اسلام جز رجوع به قرآن وجود ندارد.

عیادت از مجروحین حادثه تروریستی مجلس

عیادت از مجروحین حادثه تروریستی مجلس

تروریست‌ها باید منتظر پاسخ سختی از سوی ایران باشند.

محکومیت حادثه تروریستی تهران

محکومیت حادثه تروریستی تهران

 در کنار دیپلماسی فعال در منطقه و هوشیاری نیروهای امنیتی و نظامی می‌توانیم با هرگونه اقدامات ایذایی برای از بین بردن امنیت در داخل کشور مقابله کنیم.

تبریک به دکتر حسن روحانی

تبریک به دکتر حسن روحانی

جا دارد در دولت دوم شما جوانان متخصص جایگاه ویژه‌ای داشته باشند چرا که تجربه نشان داده است هر کجا به جوانان اعتماد کردیم نتیجه بخش بوده است.

 اگر به خاطر منافع فردی باعث شکست یک جریان بشویم مسئولیم

اگر به خاطر منافع فردی باعث شکست یک جریان بشویم مسئولیم

پیام آقای خاتمی هم تاکید بر محوریت لیست امید و حمایت همه جانبه از آن بوده است باید مراقب باشیم  افرادی از درون جریان اصلاحات این جریان اصیل را متلاشی نکنند و عامل شکست نشوند.