عارف از افراد بزرگ جريان اصلاح‌طلب است

تاریخ انتشار : 1 دی, 1392 - 12:54

«اصلاح‌طلبان» اين روزها در جاده صعودي جلو مي‌روند و انتخابات مجلس دهم محك ديگري است براي ميزان محبوبيت اصلاح‌طلبان در جامعه. با اين حال زمزمه‌ها درباره نحوه ورود آنان به انتخاباتي كه دو سالي تا آن زمان است متفاوت است. زمزمه‌ها درباره سرليست اصلاح‌طلبان و احتمال سرليستي عارف يا ناطق نوري هم ادامه دارد. با حسين كاشفي از اعضاي شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان كه با عارف هم عقيده است و طرح مباحث انتخاباتي را نقشه‌يي براي فراموش كردن مشكلات به بار نشسته از هشت سال قبل مي‌داند به گفت‌وگو نشستيم.

 

مدتي است كه بحث شيوه ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس دهم مطرح شده و اظهارنظرهاي مختلفي هم درباره احتمال سرليستي آقايان ناطق‌نوري يا عارف مطرح مي‌شود. ارزيابي شما در اين مورد چيست؟

به هر حال تا انتخابات دو سال زمان باقي مانده است و افرادي كه در شرايط فعلي بحث انتخابات مجلس دهم را مطرح مي‌سازند هدف خاصي را دنبال مي‌كنند. به هر حال طي هشت سال گذشته كشور در همه حوزه‌ها آسيب ديده و اتفاقاتي رخ داده كه موجب شده است برخي افراد تلاش كنند اين وضعيت ديده نشود. متاسفانه در سال‌هاي گذشته تصور شده بود كه كشور بدون كار كارشناسي هم اداره مي‌شود و با فاصله‌يي كه از كار كارشناسي گرفته شد وضعيت كشور به شكل فعلي درآمد. در شرايط فعلي نخستين اولويت كشور ما بايد اين باشد كه بررسي كنيم كه چرا به وضعيت فعلي رسيده‌ايم.

پس مطرح كردن مباحث انتخاباتي در شرايط فعلي ضرورتي ندارد؟

نه، ما بايد شرايط سال‌هاي گذشته را ارزيابي كنيم البته منظور ما اين نيست كه با اتفاقات سال‌هاي گذشته برخورد كنيم بلكه بايد ارزيابي صورت بگيرد تا بتوانيم براي كارها و اقدامات آينده كشور برنامه‌ريزي پرشتاب‌تري داشته باشيم. بايد مشخص شود كه توان مردم، سرمايه‌هاي اجتماعي و كرامت انساني كه به اين وضعيت درآمده است علتش چيست و براي رهايي از مشكلات فعلي كشور بستري فراهم و با گام‌هاي بلند براي حل آنها اقدام شود. دولت يازدهم بايد به گونه‌يي فعاليت كند كه به بيراهه‌هايي كه دولت‌هاي نهم و دهم رفتند نرود اما متاسفانه برخي دوست دارند كه دولت در پيچ‌و‌خم جاده مشكلات بماند و نتواند به درستي وضعيت فعلي را اصلاح كند. كساني كه دل‌شان براي رشد و توسعه كشور مي‌تپد بايد كمك كنند كه كار كارشناسي صورت بگيرد و فعلا براي بحث‌هاي انتخابات زود است.

پس يعني اصلاح‌طلبان هنوز هيچ برنامه‌يي براي انتخابات مجلس دهم ندارند؟

بله، هنوز در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان هيچ بحثي درباره انتخابات مجلس مطرح نشده است. اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم نشان دادند كه مي‌توانند در مواقع حساس بهترين تصميم را بگيرند و اجماع كنند. درباره انتخابات مجلس دهم نيز وضعيت به همين شكل است و اصلاح‌طلبان به موقعش با تصميم شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان كه با محوريت آقاي خاتمي فعاليت مي‌كند تصميم‌گيري مي‌كنند. در شرايط فعلي اصلاح‌طلبان به خوبي مي‌دانند كه بايد به موضوعات مهم كشور رسيدگي كنند.

پس مي‌توان اين‌گونه نتيجه گرفت كه اصولگرايان با مطرح كردن مباحث انتخاباتي مجلس دهم، تلاش دارند توجه مردم به مشكلاتي كه در هشت سال اخير در به وجود آمدنش شريك بودند را كمرنگ كنند؟

بله، اصولگرايان قصد سرگرم كردن نيروهاي اصلاح‌طلب و جامعه را دارند تا ذهن‌شان درگير اين‌گونه مسائل شود كه حالا مطرح كردن‌شان ضرورت ندارد. از سوي ديگر اصولگرايان بايد درباره وضعيت سال‌هاي گذشته پاسخگو باشند. درست است كه رييس دولت سابق آقاي احمدي‌نژاد بوده است اما مجالس هفتم، هشتم و نهم حامي وي و سياست‌هايش بودند و عمده اصولگرايان بايد درباره وضعيتي كه با اقدامات دولت سابق به وجود آمده است پاسخگو باشند. تنها احمدي‌نژاد نيست كه بايد پاسخگو باشد. زماني كه آقاي احمدي‌نژاد با صدور قطعنامه‌ها آن‌گونه رفتار مي‌كرد يا آمارهاي نادرست ارائه مي‌داد اصولگرايان سكوت كرده بودند اما همين اصولگرايان اين روزها و در شرايطي كه تازه 100 روز از آغاز به كار دولت آقاي روحاني مي‌گذرد انتقاد را شروع كرده‌اند. البته ما نفي نمي‌كنيم كه انتقاد خوب و حق همه است و كسي براي انتقادش نبايد هزينه بپردازد. مردم بايد آزادي بيان داشته و مطبوعات و احزاب نيز بايد آزاد باشد ولي نقد بايد درست باشد. افرادي كه اين روزها به دولت آقاي روحاني انتقاد مي‌كنند طي سال‌هاي گذشته كه بايد انتقاد مي‌كردند سكوت كرده بودند. اين افراد علاوه بر نقدهاي نادرست تلاش مي‌كنند با پيش كشيدن مسائل انتخاباتي اذهان را منحرف كنند.

اصلاح‌طلبان دقيقا در شرايط فعلي چه بايد بكنند؟

دوستان اصلاح‌طلبان بايد در زمينه معيشت، مسائل اخلاقي و مشكلات حوزه سياست خارجي به دولت كمك كنند. براي انتخابات در زمان خودش فرصت زياد است. ما بايد به دولت كمك كنيم كه به معضلات كمك كند. تا مردم درباره اعتماد به دولت دلگرم شوند. مردم بايد به حقوق خودشان برسند و اصلاح‌طلبان هم بايد در همين زمينه به دولت كمك كنند.

با توجه به اينكه اصولگرايان از همين حالا جلسات انتخاباتي‌شان را شروع كرده‌اند فكر نمي‌كنيد شروع ديرهنگام مباحث انتخاباتي موجب شود كه اصلاح‌طلبان از موضوع انتخابات مجلس كمي عقب بمانند؟

نه، اصلاح‌طلبان با توجه به پايگاه اجتماعي كه دارند از اين جهت مشكلي ندارند. در همين انتخابات رياست‌جمهوري گذشته تنها چند روز مانده به روز انتخابات مجموعه اصلاح‌طلبان و آقايان هاشمي و خاتمي از آقاي روحاني حمايت كردند اما با همين حمايت به سرعت تحول جديدي درباره انتخابات رياست‌جمهوري به وقوع پيوست. از سوي ديگر اصولگرايان اين روزها كاري جز پرداختن به مسائل انتخاباتي ندارند اما اصلاح‌طلبان كارهاي زيادي دارند كه مسائل انتخاباتي در اولويت آن نيست. اصلاح‌طلبان در شرايط فعلي بايد به مردم بپردازند و براي انتخابات مجلس دو سال ديگر فرصت دارند. اصلا به صلاح نيست كه از حالا ذهن نيروهاي اصلاح‌طلب را متوجه انتخابات كنيم اما اصولگرايان به دلايل مختلفي مثل فرار از پاسخگويي از اقدامات گذشته يا سرگرم كردن رقيب تلاش دارند كه اصلاح‌طلبان را از اين حوزه منحرف كنند. اين در حالي است كه تمام تلاش اصلاح‌طلبان بايد در اين جهت باشد كه به زمينه‌هايي مثل اشتغال و تورم توجه شود. مشكلات كشور مشكل همه ما است و بايد در جهت حل آنها تلاش كنيم.

اينكه هنوز در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان درباره انتخابات مجلس موضوعي مطرح نشده است به اين معني است كه آقاي خاتمي هم ضرورتي براي پرداختن به اين مساله در زمان فعلي نديده‌اند درست است؟

بله، از آنجايي كه شوراي مشورتي هنوز در اين مورد بحثي نكرده است مي‌توان همين نتيجه را گرفت. متاسفانه در شرايط فعلي برخي مي‌خواهند كه عقبه دولت را از او جدا كنند. اين عقبه نيز مردم هستند. زماني كه دولت بتواند به وعده‌هايش عمل كند و براي مردم اعتمادسازي كند ديگر جدا كردن اين عقبه سخت است. از سوي ديگر ما در تلاشيم كه تنها به دولت كمك كنيم.

هرچند كه براي مطرح كردن اين مباحث كمي زود است اما فكر مي‌كنيد شوراي مشورتي براي قدرداني از اقدام آقاي عارف درباره انتخابات مجلس دهم روي ايشان تمركز اصلي را داشته باشد؟

به هر حال اقدام آقاي عارف براي همه مردم به عنوان يك كار اخلاقي در نظر گرفته خواهد شد و در تاريخ مي‌ماند. اصلا مگر اقدام آقاي عارف قابل انكار است؟ اما اجازه دهيد كه شوراي مشورتي در موعد و زمان خودش درباره سازوكار ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس دهم تصميم‌گيري كند. به هر حال آقاي عارف از افراد بزرگ جريان اصلاح‌طلب است كه همگي به آن توجه دارند. ما به موقعش در اين مورد تصميم‌گيري مي‌كنيم اما آقاي عارف همواره مورد توجه اصلاح‌طلبان است.

منبع:اعتماد

 

مطالب و نوشته‌های اخیر

تلاش‌ برخی جریانات مدعی ولایت برای دلسرد کردن مردم جهت حضور در انتخابات

تلاش‌ برخی جریانات مدعی ولایت برای دلسرد کردن مردم جهت حضور در انتخابات

 اگر می‌خواهید در انتخابات آینده پیروز شوید از مسیر قانونی و دموکراتیک پیش بروید چرا که حرف آخر را مردم می‌زنند 

از روحانی عبور نخواهیم کرد

از روحانی عبور نخواهیم کرد

 آقای هاشمی از ابتدای انقلاب چهره فراجناحی بوده که نقش کلیدی در ابعاد مختلف داشته است ما ایشان را پدر معنوی اصلاحات می‌دانستیم. طبیعتاً فقدان ایشان برای جریان ما و کل کشور سخت است. امیدواریم خداوند همچنان به انقلاب ما عنایت داشته باشد.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر علی شریعتمداری

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر علی شریعتمداری

فقدان ایشان نه‌تنها برای خانواده و دوستان بلکه برای تمامی افرادی که با شخصیت گرانقدر، معنوی و علمی دکتر شریعتمداری آشنایی دارند، مصیبیت جبران‌ناپذیری است.

ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی خسران بزرگی است که جبران آن بسیار سخت است

ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی خسران بزرگی است که جبران آن بسیار سخت است

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به حق می توان ایشان را تاریخ انقلاب اسلامی ایران و استوانه نظام دانست همواره در راه اعتلای نظامی اسلامی از هیچ کوششی فرو گذار نکردند و در مسئولیت‌های خطیری که بر عهده داشتند تمام تلاششان توسعه و آبادانی ایران و حاکمیت اسلام بود.

وجود هرگونه لیست انتخاباتی برای شورای شهر را تکذیب می‌کنم

وجود هرگونه لیست انتخاباتی برای شورای شهر را تکذیب می‌کنم

شورای عالی اصلاح‎طلبان  تا دو ماه آینده هم وارد مصادیق انتخاباتی نخواهد شد.

دانشگاه هیچ گاه در جایگاه خودش قرار نگرفت

دانشگاه هیچ گاه در جایگاه خودش قرار نگرفت

اصلاح ذهنیت‌ها نسبت به دانشگاه می‌تواند موثر باشد.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله واعظ زاده خراسانی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله واعظ زاده خراسانی

ایشان که بیش از نیم‌قرن در راه نشر قرآن و معارف الهی تلاش داشتند سال‌های متمادی عمر شریف خود را در خدمت به جهان اسلام و اتحاد امت و تقریب بین مذاهب اسلامی گذرانیدند.

پیشنهاد حضور ۳۰ درصدی جوانان در لیست انتخاباتی شوراها

پیشنهاد حضور ۳۰ درصدی جوانان در لیست انتخاباتی شوراها

همه بدانند که جریان اصلاحات با یک کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری حاضر خواهد شد.

مسئولان قوا برای قوه تحت مدیریت خود عصمت و مصونیت قائل نباشند

مسئولان قوا برای قوه تحت مدیریت خود عصمت و مصونیت قائل نباشند

ممانعت از برگزاری سخنرانی نایب رئیس مجلس برای نظام هزینه‌های زیادی دارد.

پیام تسلیت به مناسبت ارتحال آیت‌الله موسوی اردبیلی

پیام تسلیت به مناسبت ارتحال آیت‌الله موسوی اردبیلی

رحلت  ایشان برای اسلام و تشیع و بخصوص حوزه‌های علمیه خسارتی بزرگ است.