عارف از افراد بزرگ جريان اصلاح‌طلب است

تاریخ انتشار : 22 دسامبر, 2013 - 12:54

«اصلاح‌طلبان» اين روزها در جاده صعودي جلو مي‌روند و انتخابات مجلس دهم محك ديگري است براي ميزان محبوبيت اصلاح‌طلبان در جامعه. با اين حال زمزمه‌ها درباره نحوه ورود آنان به انتخاباتي كه دو سالي تا آن زمان است متفاوت است. زمزمه‌ها درباره سرليست اصلاح‌طلبان و احتمال سرليستي عارف يا ناطق نوري هم ادامه دارد. با حسين كاشفي از اعضاي شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان كه با عارف هم عقيده است و طرح مباحث انتخاباتي را نقشه‌يي براي فراموش كردن مشكلات به بار نشسته از هشت سال قبل مي‌داند به گفت‌وگو نشستيم.

 

مدتي است كه بحث شيوه ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس دهم مطرح شده و اظهارنظرهاي مختلفي هم درباره احتمال سرليستي آقايان ناطق‌نوري يا عارف مطرح مي‌شود. ارزيابي شما در اين مورد چيست؟

به هر حال تا انتخابات دو سال زمان باقي مانده است و افرادي كه در شرايط فعلي بحث انتخابات مجلس دهم را مطرح مي‌سازند هدف خاصي را دنبال مي‌كنند. به هر حال طي هشت سال گذشته كشور در همه حوزه‌ها آسيب ديده و اتفاقاتي رخ داده كه موجب شده است برخي افراد تلاش كنند اين وضعيت ديده نشود. متاسفانه در سال‌هاي گذشته تصور شده بود كه كشور بدون كار كارشناسي هم اداره مي‌شود و با فاصله‌يي كه از كار كارشناسي گرفته شد وضعيت كشور به شكل فعلي درآمد. در شرايط فعلي نخستين اولويت كشور ما بايد اين باشد كه بررسي كنيم كه چرا به وضعيت فعلي رسيده‌ايم.

پس مطرح كردن مباحث انتخاباتي در شرايط فعلي ضرورتي ندارد؟

نه، ما بايد شرايط سال‌هاي گذشته را ارزيابي كنيم البته منظور ما اين نيست كه با اتفاقات سال‌هاي گذشته برخورد كنيم بلكه بايد ارزيابي صورت بگيرد تا بتوانيم براي كارها و اقدامات آينده كشور برنامه‌ريزي پرشتاب‌تري داشته باشيم. بايد مشخص شود كه توان مردم، سرمايه‌هاي اجتماعي و كرامت انساني كه به اين وضعيت درآمده است علتش چيست و براي رهايي از مشكلات فعلي كشور بستري فراهم و با گام‌هاي بلند براي حل آنها اقدام شود. دولت يازدهم بايد به گونه‌يي فعاليت كند كه به بيراهه‌هايي كه دولت‌هاي نهم و دهم رفتند نرود اما متاسفانه برخي دوست دارند كه دولت در پيچ‌و‌خم جاده مشكلات بماند و نتواند به درستي وضعيت فعلي را اصلاح كند. كساني كه دل‌شان براي رشد و توسعه كشور مي‌تپد بايد كمك كنند كه كار كارشناسي صورت بگيرد و فعلا براي بحث‌هاي انتخابات زود است.

پس يعني اصلاح‌طلبان هنوز هيچ برنامه‌يي براي انتخابات مجلس دهم ندارند؟

بله، هنوز در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان هيچ بحثي درباره انتخابات مجلس مطرح نشده است. اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم نشان دادند كه مي‌توانند در مواقع حساس بهترين تصميم را بگيرند و اجماع كنند. درباره انتخابات مجلس دهم نيز وضعيت به همين شكل است و اصلاح‌طلبان به موقعش با تصميم شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان كه با محوريت آقاي خاتمي فعاليت مي‌كند تصميم‌گيري مي‌كنند. در شرايط فعلي اصلاح‌طلبان به خوبي مي‌دانند كه بايد به موضوعات مهم كشور رسيدگي كنند.

پس مي‌توان اين‌گونه نتيجه گرفت كه اصولگرايان با مطرح كردن مباحث انتخاباتي مجلس دهم، تلاش دارند توجه مردم به مشكلاتي كه در هشت سال اخير در به وجود آمدنش شريك بودند را كمرنگ كنند؟

بله، اصولگرايان قصد سرگرم كردن نيروهاي اصلاح‌طلب و جامعه را دارند تا ذهن‌شان درگير اين‌گونه مسائل شود كه حالا مطرح كردن‌شان ضرورت ندارد. از سوي ديگر اصولگرايان بايد درباره وضعيت سال‌هاي گذشته پاسخگو باشند. درست است كه رييس دولت سابق آقاي احمدي‌نژاد بوده است اما مجالس هفتم، هشتم و نهم حامي وي و سياست‌هايش بودند و عمده اصولگرايان بايد درباره وضعيتي كه با اقدامات دولت سابق به وجود آمده است پاسخگو باشند. تنها احمدي‌نژاد نيست كه بايد پاسخگو باشد. زماني كه آقاي احمدي‌نژاد با صدور قطعنامه‌ها آن‌گونه رفتار مي‌كرد يا آمارهاي نادرست ارائه مي‌داد اصولگرايان سكوت كرده بودند اما همين اصولگرايان اين روزها و در شرايطي كه تازه 100 روز از آغاز به كار دولت آقاي روحاني مي‌گذرد انتقاد را شروع كرده‌اند. البته ما نفي نمي‌كنيم كه انتقاد خوب و حق همه است و كسي براي انتقادش نبايد هزينه بپردازد. مردم بايد آزادي بيان داشته و مطبوعات و احزاب نيز بايد آزاد باشد ولي نقد بايد درست باشد. افرادي كه اين روزها به دولت آقاي روحاني انتقاد مي‌كنند طي سال‌هاي گذشته كه بايد انتقاد مي‌كردند سكوت كرده بودند. اين افراد علاوه بر نقدهاي نادرست تلاش مي‌كنند با پيش كشيدن مسائل انتخاباتي اذهان را منحرف كنند.

اصلاح‌طلبان دقيقا در شرايط فعلي چه بايد بكنند؟

دوستان اصلاح‌طلبان بايد در زمينه معيشت، مسائل اخلاقي و مشكلات حوزه سياست خارجي به دولت كمك كنند. براي انتخابات در زمان خودش فرصت زياد است. ما بايد به دولت كمك كنيم كه به معضلات كمك كند. تا مردم درباره اعتماد به دولت دلگرم شوند. مردم بايد به حقوق خودشان برسند و اصلاح‌طلبان هم بايد در همين زمينه به دولت كمك كنند.

با توجه به اينكه اصولگرايان از همين حالا جلسات انتخاباتي‌شان را شروع كرده‌اند فكر نمي‌كنيد شروع ديرهنگام مباحث انتخاباتي موجب شود كه اصلاح‌طلبان از موضوع انتخابات مجلس كمي عقب بمانند؟

نه، اصلاح‌طلبان با توجه به پايگاه اجتماعي كه دارند از اين جهت مشكلي ندارند. در همين انتخابات رياست‌جمهوري گذشته تنها چند روز مانده به روز انتخابات مجموعه اصلاح‌طلبان و آقايان هاشمي و خاتمي از آقاي روحاني حمايت كردند اما با همين حمايت به سرعت تحول جديدي درباره انتخابات رياست‌جمهوري به وقوع پيوست. از سوي ديگر اصولگرايان اين روزها كاري جز پرداختن به مسائل انتخاباتي ندارند اما اصلاح‌طلبان كارهاي زيادي دارند كه مسائل انتخاباتي در اولويت آن نيست. اصلاح‌طلبان در شرايط فعلي بايد به مردم بپردازند و براي انتخابات مجلس دو سال ديگر فرصت دارند. اصلا به صلاح نيست كه از حالا ذهن نيروهاي اصلاح‌طلب را متوجه انتخابات كنيم اما اصولگرايان به دلايل مختلفي مثل فرار از پاسخگويي از اقدامات گذشته يا سرگرم كردن رقيب تلاش دارند كه اصلاح‌طلبان را از اين حوزه منحرف كنند. اين در حالي است كه تمام تلاش اصلاح‌طلبان بايد در اين جهت باشد كه به زمينه‌هايي مثل اشتغال و تورم توجه شود. مشكلات كشور مشكل همه ما است و بايد در جهت حل آنها تلاش كنيم.

اينكه هنوز در شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان درباره انتخابات مجلس موضوعي مطرح نشده است به اين معني است كه آقاي خاتمي هم ضرورتي براي پرداختن به اين مساله در زمان فعلي نديده‌اند درست است؟

بله، از آنجايي كه شوراي مشورتي هنوز در اين مورد بحثي نكرده است مي‌توان همين نتيجه را گرفت. متاسفانه در شرايط فعلي برخي مي‌خواهند كه عقبه دولت را از او جدا كنند. اين عقبه نيز مردم هستند. زماني كه دولت بتواند به وعده‌هايش عمل كند و براي مردم اعتمادسازي كند ديگر جدا كردن اين عقبه سخت است. از سوي ديگر ما در تلاشيم كه تنها به دولت كمك كنيم.

هرچند كه براي مطرح كردن اين مباحث كمي زود است اما فكر مي‌كنيد شوراي مشورتي براي قدرداني از اقدام آقاي عارف درباره انتخابات مجلس دهم روي ايشان تمركز اصلي را داشته باشد؟

به هر حال اقدام آقاي عارف براي همه مردم به عنوان يك كار اخلاقي در نظر گرفته خواهد شد و در تاريخ مي‌ماند. اصلا مگر اقدام آقاي عارف قابل انكار است؟ اما اجازه دهيد كه شوراي مشورتي در موعد و زمان خودش درباره سازوكار ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس دهم تصميم‌گيري كند. به هر حال آقاي عارف از افراد بزرگ جريان اصلاح‌طلب است كه همگي به آن توجه دارند. ما به موقعش در اين مورد تصميم‌گيري مي‌كنيم اما آقاي عارف همواره مورد توجه اصلاح‌طلبان است.

منبع:اعتماد

 

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

این مصیبت را به سرکار عالی ، خانواده‌های محترم نواب صفوی و موسوی  بخصوص به جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همه بستگان داغدار تسلیت می گویم .

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

شجاعت ستودنی و فداکاری ملوانان غیور کشورمان همیشه و در دورانهای مختلف باعث سرافرازی میهن عزیزمان شده است.

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

مهمترین ویژگی مهندس معین فر اخلاق حسنه ایشان بود که الگوی رفتاری بسیاری از دوستان و نزدیکان آن مرحوم بود.

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

رسانه ملی وظیفه‌اش باید تقویت منافع ملی و تقویت انسجام و وحدت ملی باشد. نه اینکه در جایگاه بلندگوی یک جریان سیاسی قرار گیرد. 

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد حضرت آیت‌الله  محی‌الدین حائری شیرازی که شخصیتی موثر در همه عرصه‌ها بودند موجب تأثر و تالم شد.

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

مردم با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می کنند و شایسته ملت بزرگوار ما نیست که این حجم از مشکلات که از گذشته هم وجود داشته بر دوش آنها سنگینی کند.

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پذیرفته نیست عده ای که  تریبونی در دست دارند به بهانه فتنه یک جریان سیاسی را محکوم کنند.باید سهم هر طرف در این بحث مشخص شود و هر کس خطایی کرده است باید در دادگاه براساس قانون محاکمه شود.

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

اگر ریشه مسائل 88 بررسی فنی می شد مسایل  اخیر درباره احمدی نژاد اتفاق نمی‌افتاد.

 اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

چرا باید پیگیری مطالبات صنفی از سوی معلمان با برچسب ضدامنیتی و ضد انقلاب روبه‌رو شود؟ پیگیری مطالبات صنفی حق طبیعی معلمان است. 

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

 متاسفانه آن هایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی انگیزگی دانشگاه ها خوشحال هستند.ولی ما از سکوت خطرناک دانشگاه و فضای امنیتی آن نگرانیم.