مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

تاریخ انتشار : 19 شهریور, 1396 - 16:53

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد،تاکید کرد:مسئولین هم در عمل و هم در سیاست های رسمی نشان دهند نسبت به بزرگان انقلاب مانند آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

دکتر محمدرضا عارف در گفت‌وگو با شفقنا ،درباره ویژگی های شخصیتی  آیت‌الله طالقانی و خاطراتش از این روحانی نوگرا و انقلابی گفت: آیت الله طالقانی یک چهره‌ بسیار تاثیرگذار خصوصا در نسل جوان قبل از انقلاب بودند. ایشان و مرحوم مهندس بازرگان واقعاً در حفظ و تقویت فضای اسلامی جوانان و ساماندهی نسبت به آنها نقش بی بدیلی داشتند.
وی افزود: آیت الله طالقانی یکی از پایه‌گذاران  نهضت اسلامی معاصر بودند و جایگاه بلندی  نه تنها در بین دانشجویان مسلمان حتی در میان گروه‌های ملی‌گرا یا گروه‌های چپ آن زمان داشتند. به نظرم آیت الله طالقانی تنها یک شخص نیست؛ بلکه یک تاریخ، تفکر و  گفتمان است. آیت الله طالقانی بیش از نیم قرن برای آزادی، استقلال و پیشرفت کشور تلاش مجاهدانه ای کردند. ایشان با رفتار و منش خود  باعث شد بسیاری از نحله‌های مختلف فکری با انقلاب همراه شوند .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد:در خاطرم است که ماه اول دوران دانشجویی من بود و در مقطع  تحصیلات دبیرستان در یزد نامی از آیت‌الله طالقانی و مرحوم بازرگان شنیده بودم و آرزوی دیدار آنها را داشتم. اواخر مهر سال 49 بود که  یک روز یکی از دوستانم گفت آیت الله طالقانی از زندان آزاد شدند و امشب در مسجد هدایت سخنرانی می‌کنند. به اتفاق چند نفر از دوستان  به مسجد هدایت که پایگاه بچه های مسلمان انقلابی بود رفتیم و برای من حضور چهره های مختلف در مسجد جالب بود. چون  ما یک ذهنیتی در مورد  اساتید دانشگاه داشتیم ، در آنجا(مسجد هدایت)دیدم که چند نفر از استادان دانشکده فنی هم در مسجد هستند. برای من  آن شب شبی به یاد ماندنی بود.
دکتر عارف ادامه داد: آیت الله طالقانی و  مهندس بازرگان برای خود  من و بچه های دانشکده فنی و همه دانشجویان مسلمان خیلی تاثیرگذار بودند و در حفظ بچه‌های مسلمان در قبل از انقلاب  نقش کلیدی داشتند.در دهه 50 به تدریج مرحوم شریعتی  و آیت الله مطهری و دیگر بزرگان و علمای دینی هم در همان مسیر موثر واقع شدند و تشکل‌های اسلامی که در دهه 20 پایه گذاری شده بود را حفظ کردند و توسعه آنها را در همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شاهد بودیم. در واقع اولین انجمن اسلامی دانشجویان  در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران تهران را مرحوم  مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی در سال 1322 پایه گذاری کردند و این مسیر در دانشگاه ادامه یافت  به نظر من اوج جنبش اسلامی دانشجویان در دهه 40 بود. بخصوص بعد از قیام 15 خرداد با رهبری امام همه متحد شدند و تاثیرگذاری این عزیزان بیشتر شد.
وی تاکید کرد: معتقدم هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام روش و منش آیت الله طالقانی و نوع نگاه ایشان به حل مشکلات جهان اسلام می تواند بسیار کمک کننده و تاثیر گذار باشد.آیت الله طالقانی در دوران انقلاب در راستای جذب حداکثری عمل کردند و همه نحله های فکری تلاش می کردند گرد آیت‌الله طالقانی جمع شوند.به جوانان توصیه می کنم حتما آثار ماندگار آیت الله طالقانی بویژه پرتوی از قرآن  و آثار جدیدتری از تفسیر قرآن ایشان که با همت خانواده محترم آیت الله طالقانی منتشر شده است را مطالعه کنند و امیدوارم مسئولین هم در عمل و هم در سیاست های رسمی نشان دهند نسبت به بزرگان انقلاب مانند آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند.

مطالب و نوشته‌های اخیر

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

پیام تسلیت به مناسبت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی

ساماندهی اینگونه اردوها توسط مسئولین مربوطه امری اجتناب ناپذیر است و تاکنون در این  رابطه غفلت‌هایی شده است که باید در اسرع وقت جبران شود.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

شادروان ابراهیم یزدی سیاست مداری مومن و منصف بود که در مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری همراه رهبر فقید انقلاب نقش موثری ایفا کرد.

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

پیام تسلیت به مناسبت شهادت شهید حججی

درود خدا بر تو باد که شهادتت پیام حریت و مردانگی را صادر کرد.

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

تسلیت به رهبر ارکستر ملی ایران

ایشان که از معلمین و اساتید ارزشمند هنر موسیقی کشورمان بود  در حفظ موسیقی به‌جا مانده از اساتید موسیقی کهن و آموزش به شاگردان این‌هنر تلاش شایان ذکری داشت.

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

تسلیت به حجت الاسلام محتشمی‌پور

پروردگار متعال جنابعالی را که السابقون انقلاب اسلامی هستید در رنج‌ها و سختی‌ها، آزموده و بحمدالله در همه حال شکیبا بوده‌اید و در برابر تقدیر الهی، تسلیم.

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

اعضای شورای شهر برای خود رسالت حزبی و فردی قائل نباشند

حرکات جبهه‌ای نمی‌تواند مادام‌العمر باشد باید به سمت تحزب پیش ببریم، فرد با جبهه رای می‌آورد اما فردا یادش می‌رود. مشکلی که در مجلس دهم داشتیم همین بود کسانی که اگر در لیست امید نبودند، رای نمی‌آوردند وقتی انتخاب شدند ساز جدایی کوک کردند.

جامعه‌ای که نسبت به حقوق شهروندی خود آگاه باشد اجازه رواداری  ظلم  به شهروندان را نمی‌دهد

جامعه‌ای که نسبت به حقوق شهروندی خود آگاه باشد اجازه رواداری ظلم به شهروندان را نمی‌دهد

پایبندی به حقوق شهروندی یکی از اصول اصلی گفتمان اصلاح‌طلبی  است.

باید برای نمایشگاه قرآن یک مکان دائمی و مناسب تهیه شود

باید برای نمایشگاه قرآن یک مکان دائمی و مناسب تهیه شود

هیچ راهی برای قطع برادرکشی در جهان اسلام جز رجوع به قرآن وجود ندارد.

عیادت از مجروحین حادثه تروریستی مجلس

عیادت از مجروحین حادثه تروریستی مجلس

تروریست‌ها باید منتظر پاسخ سختی از سوی ایران باشند.