مسؤولین هم در عمل و هم در سیاست‌های رسمی نشان دهند نسبت به آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

تاریخ انتشار : 10 سپتامبر, 2017 - 16:53

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه روش و منش آیت الله طالقانی هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام می تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد،تاکید کرد:مسئولین هم در عمل و هم در سیاست های رسمی نشان دهند نسبت به بزرگان انقلاب مانند آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند

دکتر محمدرضا عارف در گفت‌وگو با شفقنا ،درباره ویژگی های شخصیتی  آیت‌الله طالقانی و خاطراتش از این روحانی نوگرا و انقلابی گفت: آیت الله طالقانی یک چهره‌ بسیار تاثیرگذار خصوصا در نسل جوان قبل از انقلاب بودند. ایشان و مرحوم مهندس بازرگان واقعاً در حفظ و تقویت فضای اسلامی جوانان و ساماندهی نسبت به آنها نقش بی بدیلی داشتند.
وی افزود: آیت الله طالقانی یکی از پایه‌گذاران  نهضت اسلامی معاصر بودند و جایگاه بلندی  نه تنها در بین دانشجویان مسلمان حتی در میان گروه‌های ملی‌گرا یا گروه‌های چپ آن زمان داشتند. به نظرم آیت الله طالقانی تنها یک شخص نیست؛ بلکه یک تاریخ، تفکر و  گفتمان است. آیت الله طالقانی بیش از نیم قرن برای آزادی، استقلال و پیشرفت کشور تلاش مجاهدانه ای کردند. ایشان با رفتار و منش خود  باعث شد بسیاری از نحله‌های مختلف فکری با انقلاب همراه شوند .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد:در خاطرم است که ماه اول دوران دانشجویی من بود و در مقطع  تحصیلات دبیرستان در یزد نامی از آیت‌الله طالقانی و مرحوم بازرگان شنیده بودم و آرزوی دیدار آنها را داشتم. اواخر مهر سال 49 بود که  یک روز یکی از دوستانم گفت آیت الله طالقانی از زندان آزاد شدند و امشب در مسجد هدایت سخنرانی می‌کنند. به اتفاق چند نفر از دوستان  به مسجد هدایت که پایگاه بچه های مسلمان انقلابی بود رفتیم و برای من حضور چهره های مختلف در مسجد جالب بود. چون  ما یک ذهنیتی در مورد  اساتید دانشگاه داشتیم ، در آنجا(مسجد هدایت)دیدم که چند نفر از استادان دانشکده فنی هم در مسجد هستند. برای من  آن شب شبی به یاد ماندنی بود.
دکتر عارف ادامه داد: آیت الله طالقانی و  مهندس بازرگان برای خود  من و بچه های دانشکده فنی و همه دانشجویان مسلمان خیلی تاثیرگذار بودند و در حفظ بچه‌های مسلمان در قبل از انقلاب  نقش کلیدی داشتند.در دهه 50 به تدریج مرحوم شریعتی  و آیت الله مطهری و دیگر بزرگان و علمای دینی هم در همان مسیر موثر واقع شدند و تشکل‌های اسلامی که در دهه 20 پایه گذاری شده بود را حفظ کردند و توسعه آنها را در همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شاهد بودیم. در واقع اولین انجمن اسلامی دانشجویان  در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران تهران را مرحوم  مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی در سال 1322 پایه گذاری کردند و این مسیر در دانشگاه ادامه یافت  به نظر من اوج جنبش اسلامی دانشجویان در دهه 40 بود. بخصوص بعد از قیام 15 خرداد با رهبری امام همه متحد شدند و تاثیرگذاری این عزیزان بیشتر شد.
وی تاکید کرد: معتقدم هم در داخل کشور و هم در جهان اسلام روش و منش آیت الله طالقانی و نوع نگاه ایشان به حل مشکلات جهان اسلام می تواند بسیار کمک کننده و تاثیر گذار باشد.آیت الله طالقانی در دوران انقلاب در راستای جذب حداکثری عمل کردند و همه نحله های فکری تلاش می کردند گرد آیت‌الله طالقانی جمع شوند.به جوانان توصیه می کنم حتما آثار ماندگار آیت الله طالقانی بویژه پرتوی از قرآن  و آثار جدیدتری از تفسیر قرآن ایشان که با همت خانواده محترم آیت الله طالقانی منتشر شده است را مطالعه کنند و امیدوارم مسئولین هم در عمل و هم در سیاست های رسمی نشان دهند نسبت به بزرگان انقلاب مانند آیت الله طالقانی ارادت قلبی دارند.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

این مصیبت را به سرکار عالی ، خانواده‌های محترم نواب صفوی و موسوی  بخصوص به جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همه بستگان داغدار تسلیت می گویم .

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

شجاعت ستودنی و فداکاری ملوانان غیور کشورمان همیشه و در دورانهای مختلف باعث سرافرازی میهن عزیزمان شده است.

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

مهمترین ویژگی مهندس معین فر اخلاق حسنه ایشان بود که الگوی رفتاری بسیاری از دوستان و نزدیکان آن مرحوم بود.

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

رسانه ملی وظیفه‌اش باید تقویت منافع ملی و تقویت انسجام و وحدت ملی باشد. نه اینکه در جایگاه بلندگوی یک جریان سیاسی قرار گیرد. 

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد حضرت آیت‌الله  محی‌الدین حائری شیرازی که شخصیتی موثر در همه عرصه‌ها بودند موجب تأثر و تالم شد.

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

مردم با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می کنند و شایسته ملت بزرگوار ما نیست که این حجم از مشکلات که از گذشته هم وجود داشته بر دوش آنها سنگینی کند.

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پذیرفته نیست عده ای که  تریبونی در دست دارند به بهانه فتنه یک جریان سیاسی را محکوم کنند.باید سهم هر طرف در این بحث مشخص شود و هر کس خطایی کرده است باید در دادگاه براساس قانون محاکمه شود.

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

اگر ریشه مسائل 88 بررسی فنی می شد مسایل  اخیر درباره احمدی نژاد اتفاق نمی‌افتاد.

 اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

چرا باید پیگیری مطالبات صنفی از سوی معلمان با برچسب ضدامنیتی و ضد انقلاب روبه‌رو شود؟ پیگیری مطالبات صنفی حق طبیعی معلمان است. 

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

 متاسفانه آن هایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی انگیزگی دانشگاه ها خوشحال هستند.ولی ما از سکوت خطرناک دانشگاه و فضای امنیتی آن نگرانیم.