پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

تاریخ انتشار : 9 دسامبر, 2017 - 22:36

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه دانشجویان نیاز به محیط آزاد و حرکت آزادانه دارند، گفت: برخوردهای انضباطی پاسخ دانشجوی امروز نیست و وزارت علوم باید پرونده ستاره شدن دانشجویان را به طور کامل حذف کند.

دکتر  محمدرضا عارف در دانشگاه شهرکرد، با تبریک میلاد پیامبر اکرم(ص)، امام صادق (ع)، هفته وحدت و روز دانشجو، گفت: ۱۶ آذر نقطه عطفی در جنبش دانشجویی بوده و این جنبش را در کشور پایدار کرد.  

وی آذر را ماه دانشگاه دانست و افزود: روز دانشجو در ۱۶ آذر و روز وحدت حوزه و دانشگاه در ۲۷ آذر مصداقی برای بیان این ادعاست.  

رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: اگر دانشجو و طلبه و حوزه و دانشگاه پا به پای هم و در کنار هم باشند، به آرمان‌های انقلاب دست می‌یابیم.  

وی وحدت را رمز پیروزی انقلاب دانست و عنوان کرد: نگاه امام(ره) به مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب و جریانات سیاسی برای رسیدن به وحدت بوده است.  

عارف ادامه داد: اگر در دنیای اسلام دارای مشکلاتی هستیم، به دلیل فاصله گرفتن از وحدت است. اگر ترامپ به خود جرأت می‌دهد که طرح انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را مطرح کند، به خاطر عدم اتحاد امت‌های اسلامی است.بی تدبیری ترامپ با تدبیر ملت های اسلامی باید برطرف شود.  

رئیس فراکسیون امید تحلیل جنبش دانشجویی را مهم‌ترین اقدام برای گرامی‌داشت روز دانشجو خواند و گفت: جنبش دانشجویی تاریخ رسمی ۷۴ ساله دارد. اگر جنبش دانشجویی به عنوان یک سازوکار سازمان‌یافته باید، آن را جز برنامه‌های مشخص تلقی کند.  

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی شروع جنبش دانشجویی را از سال ۲۲ با تشکیل انجمن اسلامی دانشگاه تهران معرفی و اظهار کرد: نقاط عطف این جنبش در کودتای ۲۸ مرداد و حضور نیکسون در کشور و شکستن فضای خفقان بعد از کودتا در ۱۵ خرداد ۴۲ تا ۲۲ بهمن ۵۷ هیچ‌گاه فاصله‌ای بین جنبش دانشجویی و نهضت امام(ره) ندیده و روز به روز این رابطه تنگاتنگ می‌شود.  

وی با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی در ساختارهای ارزشمند بعد از انقلاب و در صحنه‌های سیاسی نقش‌آفرینی کردند، افزود: سپاه، شورای انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی و دفاع مقدس و صحنه‌های انتخابات گوشه‌هایی از نقش‌آفرینی جنبش دانشجویی هستند.  

عارف تصریح کرد: با پیروزی انقلاب دستاوردهای ارزشمندی به دست آوردیم ولی هنوز تا تحقق آرمان‌های انقلاب و حاکمیت ارزش‌ها فاصله داریم لذا جنبش دانشجویی در دهه پنجم باید جایگاه کلیدی داشته باشد.  

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی با دستاوردهای ارزشمند خود در اوایل انقلاب با ۱۷۵ هزار دانشجو موفق به شکست رژیم طاغوت شد اما اکنون با جمعیتی ۴.۵ میلیون نفری و رشد ۲۵ برابری جمعیت دانشجویی روبه رو هستیم که سرنوشت و آینده کشور در دستان این جمعیت است.  

عارف با بیان اینکه دانشجویان نیاز به محیط آزاد و حرکت آزادانه دارند، گفت: برخوردهای انضباطی پاسخ دانشجوی امروز نیست و وزارت علوم باید پرونده ستاره شدن دانشجویان را به طور کامل حذف کند. مبنای سنجش دانشجویان صلاحیت علمی است و با مشکلات آن ها باید با سعه صدر رفتار شود.

 نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی شعار استقلال به مفهوم واقعی، پاسخ‌گویی به نیازهای مردم و رشد و اعتلای کشور را در گرو نقش‌آفرینی این جنبش دانشجویی دانست.

وی تأکید کرد: جنبش دانشجویی باید به طور جدی جایگاه و جهت‌گیری‌هایش به عنوان مهم‌ترین مسائل در بحث‌های درون دانشگاهی به نقد و بررسی گذاشته شود تا وظیفه امروز و آینده این جنبش تبیین گردد.  

عارف با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی علی رغم تمام تلاش‌ها با آسیب‌هایی نیز روبه‌روست، عنوان کرد: وابستگی به گروه‌ها و جریانات خارج از دانشگاه، عدم پویایی فرهنگی، افراط و تفریط و بی‌تفاوتی به رویدادهای منطقه و جهان از این جمله هستند.

وی با تأکید بر اینکه جنبش‌های دانشجویی در رشد و اعتدال فرهنگی نقش مؤثری دارند، اظهار کرد: درگیری بین تشکل‌ها ما را از خودسازی و رشد بازمی‌دارد.

رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: اگر در همه بخش‌ها بنا باشد به بیانیه خواندن اکتفا کرده یا از نمایندگان انتظار برخورد سطری داشته باشیم متوقف خواهیم شد.

وی با بیان اینکه گفتمان اصلاحات راهبرد و شعار خود در دهه ۹۰ را آرامش انتخاب کرده است، گفت: جنبش دانشجویی نیز باید با توجه به همسو بودن روند کشور با گفتمان اصلاحات به این شعار پایبند باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مشکلات را می‌دانیم و گاهی نمی‌توانیم حتی یک مسئله ساده را حل کنیم و رنج می‌بریم لذا باید با توجه به نگاهی که به انقلاب و ارزش‌های آن داریم شرایط را بپذیریم نه تسلیم شویم، نه خودروی کنیم و نه محافظه‌کارانه برخورد کنیم زیرا درک شرایط یک نقش مهم برای انجام وظیفه است.  

وی بی‌تفاوتی جنبش دانشجویی نسبت به برخی از رویدادها را خطرناک خواند و افزود: اگر دانشجو امروز بی‌تفاوت باشد فردا که مسئولیتی را می‌پذیرد چگونه عمل می‌کند.  

عارف با اشاره به اینکه دانشجو باید مطالبه گر بوده و انتقاد سازنده داشته باشد، ادامه داد: دانشجویان اهل فکر و علم هستند که شایسته تک‌بعدی شدن در محیط‌های آموزشی و اینکه فقط آموزش کلاسیک ببینند را ندارند.  

وی آرمان‌گرایی، استکبارستیزی، روحیه انقلابی و عدالت‌خواهی را از مختصات جنبش دانشجویی برشمرد و افزود: قانون‌گرایی و اعتدال‌گرایی نیز وظیفه جنبش دانشجویی در دهه پنجم انقلاب است.  

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی خلوص نیت، خلاقیت، امیدواری و نشاط، تلاش برای اعتلای کشور و مطالبه گری برای تغییر و اصلاح امور را به عنوان مسیری مستمر برای جنبش‌های دانشجویی ترسیم کرد.  

وی نقد عملکردها، عدم وابستگی به جریانات خارج از دانشگاه و تلاش جدی در جهت علم‌اندوزی و تبدیل علم به ثروت را از دیگر ویژگی‌های جنبش دانشجویی برشمرد.  

وی از دانشجویان استان درخواست کرد تا نسبت به استان احساس دین کرده و مشکلات را بررسی، اولویت‌ها را بررسی کرده و مسئولان استان را در رشد و تعالی استان یاری کنند.  

در ادامه این مراسم ،دکتر عارف به پرسش های دانشجویان پاسخ داد که اهم اظهارات رئیس فراکسیون امید در پاسخ به سوالات دانشجویان به شرح ذیل است:

-اگر اصلاح طلبان در سال ۹۲ و ۹۶ از روحانی حمایت نمی کردند معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد.باید به روحانی فرصت داد تا به وعده هایش جامه عمل بپوشاند.
-تک قطبی شدن جامعه به نفع امنیت ملی  نیست.تک قطبی شدن جامعه در دوره از دهه 80 شکل گرفت و حتی رقیب در گفتار خود اعلام می کرد که جریان اصلاح طلبی حذف شده است ولی مردم در انتخابات این جریان را انتخاب کردند.

-رد صلاحیت ها باید بر اساس مر قانون باشد و در این زمینه برای مردم باید اطمینان خاطر  ایجاد شود.
-روحانی باید در برابر علت  ممنوع التصویری آقای خاتمی پاسخ دهد.
-پذیرفته نیست عده ای که  تریبونی در دست دارند به بهانه فتنه یک جریان سیاسی را محکوم کنند.باید سهم هر طرف در این بحث مشخص شود و هر کس خطایی کرده است باید در دادگاه براساس قانون محاکمه شود.اگر ریشه حوادث ۸۸ بررسی نشود امکان بروز حوادث مشابه وجود دارد.هتک حرمت های عاشورای 88 توطئه بود، هتک حرمت عاشورای 76 هم توطئه بود و باید در قبال هر دو موضع گرفت؛چرا درباره ماجرای توطئه عاشورای ۷۶ صحبت نمی کنید؟ مبنای ما  درخصوص حوادث ۸۸ بیانات رهبری است که سران فتنه را در خارج از کشور دانسته بودند  نه در داخل.

-اعتدال را یک گفتمان نمی دانم
-هیات نظارت بر تشکلهای دانشجویی نباید سلیقه ای عمل کند

-مطالبات دانشجویان دکتری را پیگیری می کنیم

-وزیر علوم، رئیس انجمن مدرسین دانشگاه ها  بوده و خودش را اصلاح طلب می داند ضمن اینکه نظر بسیاری از اساتید مطرح کشور بر روی انتخاب ایشان مساعد بود و فقط برخی از دانشجویان با وزارت ایشان مخالف بودند.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

این مصیبت را به سرکار عالی ، خانواده‌های محترم نواب صفوی و موسوی  بخصوص به جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همه بستگان داغدار تسلیت می گویم .

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

شجاعت ستودنی و فداکاری ملوانان غیور کشورمان همیشه و در دورانهای مختلف باعث سرافرازی میهن عزیزمان شده است.

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

مهمترین ویژگی مهندس معین فر اخلاق حسنه ایشان بود که الگوی رفتاری بسیاری از دوستان و نزدیکان آن مرحوم بود.

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

رسانه ملی وظیفه‌اش باید تقویت منافع ملی و تقویت انسجام و وحدت ملی باشد. نه اینکه در جایگاه بلندگوی یک جریان سیاسی قرار گیرد. 

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد حضرت آیت‌الله  محی‌الدین حائری شیرازی که شخصیتی موثر در همه عرصه‌ها بودند موجب تأثر و تالم شد.

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

مردم با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می کنند و شایسته ملت بزرگوار ما نیست که این حجم از مشکلات که از گذشته هم وجود داشته بر دوش آنها سنگینی کند.

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پذیرفته نیست عده ای که  تریبونی در دست دارند به بهانه فتنه یک جریان سیاسی را محکوم کنند.باید سهم هر طرف در این بحث مشخص شود و هر کس خطایی کرده است باید در دادگاه براساس قانون محاکمه شود.

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

اگر ریشه مسائل 88 بررسی فنی می شد مسایل  اخیر درباره احمدی نژاد اتفاق نمی‌افتاد.

 اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

چرا باید پیگیری مطالبات صنفی از سوی معلمان با برچسب ضدامنیتی و ضد انقلاب روبه‌رو شود؟ پیگیری مطالبات صنفی حق طبیعی معلمان است. 

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

 متاسفانه آن هایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی انگیزگی دانشگاه ها خوشحال هستند.ولی ما از سکوت خطرناک دانشگاه و فضای امنیتی آن نگرانیم.