کام بسیاری از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون با رد صلاحیت‌ها تلخ شد

تاریخ انتشار : 1 بهمن, 1394 - 13:25

رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان ضمن انتقاد از بررسی صلاحیت‌ها در هیات نظارت اظهار کرد: امیدوارم شورای نگهبان تجدید نظر اساسی در بررسی صلاحیت‌ها داشته باشند.

دکترمحمد رضا عارف که در کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان سخنرانی می‌کرد ضمن تبریک آغاز اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها اظهار کرد‌: اکنون که در آستانه انتخابات سرنوشت ساز اسفند ماه سال 94 قرار داریم انتظار می‌رفت شیرینی و حلاوت آغاز اجرایی شدن برجام با اعلام نظر هیات نظارت در بررسی صلاحیت‌ها دو چندان شود که این اتفاق رخ نداد و کام بسیاری از اصلاح طلبان و اعتدالیون و نخبگان کشور تلخ شد.
وی با بیان این که انتظار بود هیات نظارت با توجه به ویژگی حق‌الناس و حضور حداکثری مردم در راستای فرماشیات رهبری وظیفه‌ی بررسی صلاحیت‌ها را دنبال کند گفت: از ابتدا راهبردی برای حضور جدی در انتخابات داشتیم و به طور طبیعی این حق کسانی است که رد یا عدم احراز صلاحیت شده‌اند اعتراض و تقاضای تجدید نظر داشته باشند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان افزود: ما با راهبردی که در جهت حضور جدی در انتخابات داشتیم حق کسانی که برای انتخابات مجلس ردصلاحیت شدند و یا صلاحیت آنها احراز نشد، این می‌دانیم که به این موضوع اعتراض کنند و تقاضای تجدیدنظر داشته باشند.
عارف ادامه داد: شواری عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به طور جدی از طریق مراجع ذیربط رایزنی‌هایی را با مقامات ذی‌نفوذ و شورای نگهبان دنبال کرده و در این زمینه مذاکراتی نیز با شخصیت‌های برجسته و بنده با بزرگان داشته‌ام که این مذاکرات روند امیدوارکننده‌ای را داشته و امیدوارم تجدیدنظر اساسی توسط شورای محترم نگهبان صورت گیرد.
وی تأکید کرد: از کسانی که در انتخابات صلاحیت‌شان احراز نشده، خواهش می‌کنم رزومه‌های خود را در اختیار شورای نگهبان قرار دهند و از طرفی کسانی که ردصلاحیت شدند نیز پیگیری‌های لازم را برای رفع ابهامات شورای نگهبان انجام دهند تا ما نیز راحت‌تر بتوانیم لیست نهایی انتخابات را ببندیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به سخنان 24 خرداد سال 92 اظهار داشت: ما انتخابات سال 92 را با پیروزی تفکر اصلاحات پشت سر گذاشتیم. شرایط سال 91 را به خاطر بیاورید. ما در آن شرایط گفتمان اصلاحات را به پیروزی رسانیدم و امروز شرایط‌مان خیلی بهتر از وضعیت دوران سال 91 است.
عارف خطاب به کسانی که انگیزه خود را برای شرکت در انتخابات از دست داده‌اند، گفت: ما در آن شرایط پیروز شدیم و شرایط امروز به مراتب بهتر از شرایط سال 92 است و شخصیت‌های لایقی در استان‌های کشور وجود دارند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. ما امیدواریم که شورای نگهبان نیز درباره تعیین صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات تجدیدنظری داشته باشد.
وی افزود: پیروزی اصلاح‌طلبان در خرداد 92 فاز اول از مسیری است که باید طی شود و انتخابات اسفندماه سال جاری در دستور کار همه احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به سیاست‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات اشاره کرد و گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات تقویت همبستگی ملی، حفظ سرمایه اجتماعی خرداد 92 و ارتقای آن، ارتقای جایگاه مجلس، تشکیل مجلسی همراه با دولت که خود را در توسعه کشور رقیب دولت نداند، بلکه رفیق دولت بداند از جمله سیاست‌ها و راهبردهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات اسفندماه است.
عارف ادامه داد: اجماع اصلاح‌طلبان برای انتخابات اسفند مهمترین دستاورد این جریان است. امروز همه گروه‌ها و جریانات اصلاح‌طلب اجماع کامل را پذیرفته‌اند و شیرینی پیروزی در انتخابات 92 را به عنوان یک گام تلقی می‌کنند و باید این گام ما را به اجماع کلی ملزم سازد.
وی تصریح کرد: ما در انتخابات سال 92 نشان دادیم که ظرفیت‌های بزرگی در جبهه اصلاح‌طلبان داریم و افزایش نقش جوانان و زنان در عرصه سیاسی و مسائل کشور از جمله برنامه‌های ما می‌باشد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: ضرورت اجماع کامل طی بحث‌هایی در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و گروه‌های دیگر به عنوان یک اصل مطرح شد و نتیجه آن تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بود. ما ظرفیت اصلاحات را در این شورا می‌دانیم. باید مراقبت کنیم تا وحدت و اجماع اصلاح‌طلبان حفظ شود. باید همدلی و همزمانی با نهادهای حاکمیتی را حفظ کنیم؛ ما خود را یکی از جریان‌های اصلی داخل نظام می‌دانیم و نباید از نهادهای حاکمیتی فاصله بگیریم.
عارف مهمترین مسئله در انتخابات را مشارکت حداکثری مردم و تشکیل یک مجلس کارآمد دانست و گفت: برای نقش‌آفرینی بهتر کشور و دنیای اسلام نیاز به حضور حداکثری مردم داریم. قبل از اینکه به دنبال یک مجلس اصلاح‌طلب باشیم باید به سمت یک مجلس کارآمد حرکت کنیم.
وی ادامه داد: باید به اصلاح‌طلبان عرض کنیم که در طول 80 روزی که از فعالیت شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌گذرد، همه تصمیمات به صورت اجماعی بوده و هیچ موردی که باعث اختلاف‌نظر اساسی شود در این شورا مشاهده نشده و این مسئله نتیجه گذشت در نگاه جبهه‌ای است، یعنی به همه نظرات جمعی تمکین کردند و همواره از تصمیمات شورا دفاع می‌کردند که باید این سرمایه حفظ شود.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به انتخابات‌های ریاست‌جمهوری و شوراها در سال 96 اشاره کرد و گفت: ما از همه اصلاح‌طلبانی که شورای سیاست‌گذاری را همراهی و حمایت کردند، تشکر می‌کنیم. این مسئله و این شورا می‌تواند الگویی مطلوب برای جوانان باشد.
عارف به شعار شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت: شعار ما «امید، آرامش و رونق اقتصادی» است. این شعار با توجه به شرایط و ضرورت‌های کشور و براساس تجربه بیش از سه دهه مدیریت اصلاح‌طلبان طراحی و تنظیم شده است.
وی ادامه داد: بنابراین ما تحت هر شرایطی انتخابات را با امید و آرامش برگزار می‌کنیم و خواهش من از جوانان این است که با انگیزه بیشتر در انتخابات حضور پیدا کنند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: ما در این شورا بنا نداریم در گزینش کاندیداها در حوزه انتخابیه دخالتی کنیم. محور انتخاب کاندیداها اعم از اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و حامیان دولت حوزه‌های انتخابیه هستند و شورای اصلاح‌طلبان استان نیز در این راستا نقش نظارتی را بر عهده دارند و در موارد اختلاف می‌توانند دخالت کنند.
عارف خاطرنشان کرد: در 5 هفته آینده ما وارد فعالیت اجرایی می‌شویم و باید با انگیزه‌ای که دو سال پیش در انتخابات ریاست‌جمهوری داشتیم انتخابات آینده را نیز دنبال کنیم و به شعار اصلاح‌طلبان توجه داشته باشیم. ما مجبوریم در زمینی که رقیب برای ما تعیین کرده بازی کنیم و با امید به اینکه می‌توانیم در این زمینه پیروز شویم وارد عرصه شده‌ایم.
وی تصریح کرد: چه اصلاح‌‌طلب و چه گروه‌های دیگر از صندوق‌های رأی بیرون بیایند، اصلاح‌طلبان به آن تمکین خواهند کرد و مصمم هستیم بتوانیم یک لیست کامل انتخاباتی را به مردم ارائه دهیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به برخی نقل قول‌ها در رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: صحبت‌هایی که از برخی افراد و شخصیت‌های حقیقی بیرون می‌آید، مواضع شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست.
عارف با توصیه به جوانان اصلاح‌طلب گفت: انسجام و وحدت خود را حفظ کنید. نباید کاری کنید که باعث شکاف در اصلاحات شود. امروز در برخی سایت‌ها و رسانه‌ها تلاش می‌کنند در میان اصلاح‌طلبان اختلاف بیاندازند، البته این امر طبیعی است، اما هر چه در مورد من می‌گویند قطعاً جواب نخواهند گرفت، زیرا مبنای حرکت ما اخلاق است.
وی حفظ انسجام را مهمتر از پیروزی در انتخابات دانست و گفت: ما هزینه عدم انسجام را در دوره‌های گذشته دیده‌ایم و نمی‌خواهیم مجدداً از یک سوراخ دو بار گزیده شویم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه داد: اگر نتوانیم از کاندیداهای اول خودمان در هر حوزه انتخاب کنیم باید از افراد دیگر که ظرفیت‌های مطلوبی دارند، بهره ببریم.
عارف در پایان از رایزنی با سطوح مختلف و با برخی از بزرگان درباره ردصلاحیت‌ها خبر داد و گفت: بنده خوش‌بین هستم که تجدیدنظر اساسی را دنبال می‌کند و امیدوارم حوزه‌های انتخابیه وارد فاز معرفی کاندیداها شوند.
وی در آغاز سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ماه بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: با توجه به مسائل داخلی و خارجی کشور امیدواریم 22 بهمن امسال راهپیمایی پرشوری را داشته باشیم.
عارف با اشاره به دومین کنگره حزب ندای ایرانیان گفت: امیدواریم حزب ندای ایرانیان با حفظ هویت اصلاح‌طلبی منشأ اثرات خیر برای کشور و جریان اصلاحات باشد. راهبرد اصولی کشور باید به سمت تحزب سوق داده شود و مقدمه رسیدن به احزاب فراگیر فعالیت‌های سازمانی و تشکیلاتی است که لازمه این فعالیت‌ها توانمندسازی جوانان و انتقال تجربیات نسل اول و تربیت تشکیلاتی و داشتن خرد جمعی و برنامه راهبردی درازمدت و میان مدتی است که امیدواریم حزب ندای ایرانیان در این زمینه گام‌های اساسی را بر دارد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به پایان رسیدن پرونده برجام، گفت: این اتفاق را به ملت ایران، دولت‌مردان و رهبر معظم انقلاب تبریک می‌گویم و از آقای ظریف و صالحی که در این زمینه بسیار تلاش کردند خسته نباشید عرض می‌کنم.
عارف تصریح کرد: پایان مناقشه هسته‌ای حاصل مقاومت و صبوری ملت ایران، تلاش دانشمندان هسته‌ای و در رأس آن دانشمندان شهید هسته‌ای، تلاش دولت و تیم هسته‌ای و مواضع شجاعانه و حمایت‌های مقام معظم رهبری است.
وی تأکید کرد: امروز ما در دوران پسابرجام قرار گرفته‌ایم و برای اینکه بتوانیم اولویت رونق اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم را برقرار کنیم، چاره‌ای جز همدلی ارکان نظام نداریم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: امروز ما اسناد بالادستی خوبی از جمله اقتصاد مقاومتی داریم که باید مبنای حرکت ما در زمینه اقتصادی باشد. باید فضا را برای شکوفایی اقتصاد و اولویت معیشت مردم دنبال کنیم و در این زمینه نیاز به همبستگی و وحدت داریم تا بتوانیم به جایگاهی که در سند چشم‌انداز برای ما ترسیم شده، برسیم.
عارف همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیگیری‌های شما در مسئله تعیین صلاحیت‌ها در چه حدی است و چقدر به کسب نتیجه مطلوب امیدوار هستید؟ اظهار داشت: مرجع رسیدگی به شکایات شورای نگهبان است و تاکنون تعاملاتی که با این شورا داشتیم بسیار مثبت بوده، اما در عین حال با شخصیت‌های برجسته‌ای نیز رایزنی کردیم که از بردن نام آنها امتناع می‌کنم.
وی ادامه داد: با اعضای شورای نگهبان هم در این خصوص دیدارها و مذاکراتی داشتیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حجت‌الاسلام روحانی چقدر در این زمینه کمک کرده است؟ گفت: ایشان به عنوان رئیس‌جمهور مقبولیت دارند تا این موضوع را پیگیری کنند و امیدواریم پیگیری‌های ایشان به نتیجه مطلوب برسد.
عارف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر از رایزنی با شورای نگهبان به نتیجه مطلوب خود نرسید، چه کاری انجام ‌‌می‌دهید و به رأی شورای نگهبان تمکین خواهید کرد؟ گفت: اولاً ما تحت هر شرایطی باید با جدیت در صحنه باشیم و انشاءالله نیز به نتیجه مطلوب در انتخابات خواهیم رسید.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظرتان چند نفر بعد از رسیدگی به اعتراضات تأیید صلاحیت می‌شوند؟ گفت: بنده در این زمینه اطلاعی ندارم، اما به بررسی صلاحیت‌ها و تجدیدنظر شورای نگهبان خوش‌بین هستیم که به نتیجه مطلوب برسیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به ترکیب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، گفت: بنده در سخنانم در کنگره حزب ندا تأکید کردم که این شورا برای اولین بار چنین ترکیبی تشکیل شده، قاعدتاً بعد از انتخابات می‌توان درباره آن بازنگری کرد و اصلاحاتی را در آن انجام داد.
عارف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر رأی شورای نگهبان تغییری نکند آیا در مشارکت مردم در انتخابات تأثیری خواهد داشت؟ گفت: مردم تحت هر شرایطی در انتخابات حضور جدی خواهند داشت و تا به حال نیز نشان دادند که به منافع ملی و مصالح نظام توجه ویژه دارند و ما نیز در انتخابات مشارکتی جدی خواهیم داشت.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تلاش‌ برخی جریانات مدعی ولایت برای دلسرد کردن مردم جهت حضور در انتخابات

تلاش‌ برخی جریانات مدعی ولایت برای دلسرد کردن مردم جهت حضور در انتخابات

 اگر می‌خواهید در انتخابات آینده پیروز شوید از مسیر قانونی و دموکراتیک پیش بروید چرا که حرف آخر را مردم می‌زنند 

از روحانی عبور نخواهیم کرد

از روحانی عبور نخواهیم کرد

 آقای هاشمی از ابتدای انقلاب چهره فراجناحی بوده که نقش کلیدی در ابعاد مختلف داشته است ما ایشان را پدر معنوی اصلاحات می‌دانستیم. طبیعتاً فقدان ایشان برای جریان ما و کل کشور سخت است. امیدواریم خداوند همچنان به انقلاب ما عنایت داشته باشد.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر علی شریعتمداری

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر علی شریعتمداری

فقدان ایشان نه‌تنها برای خانواده و دوستان بلکه برای تمامی افرادی که با شخصیت گرانقدر، معنوی و علمی دکتر شریعتمداری آشنایی دارند، مصیبیت جبران‌ناپذیری است.

ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی خسران بزرگی است که جبران آن بسیار سخت است

ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی خسران بزرگی است که جبران آن بسیار سخت است

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به حق می توان ایشان را تاریخ انقلاب اسلامی ایران و استوانه نظام دانست همواره در راه اعتلای نظامی اسلامی از هیچ کوششی فرو گذار نکردند و در مسئولیت‌های خطیری که بر عهده داشتند تمام تلاششان توسعه و آبادانی ایران و حاکمیت اسلام بود.

وجود هرگونه لیست انتخاباتی برای شورای شهر را تکذیب می‌کنم

وجود هرگونه لیست انتخاباتی برای شورای شهر را تکذیب می‌کنم

شورای عالی اصلاح‎طلبان  تا دو ماه آینده هم وارد مصادیق انتخاباتی نخواهد شد.

دانشگاه هیچ گاه در جایگاه خودش قرار نگرفت

دانشگاه هیچ گاه در جایگاه خودش قرار نگرفت

اصلاح ذهنیت‌ها نسبت به دانشگاه می‌تواند موثر باشد.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله واعظ زاده خراسانی

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله واعظ زاده خراسانی

ایشان که بیش از نیم‌قرن در راه نشر قرآن و معارف الهی تلاش داشتند سال‌های متمادی عمر شریف خود را در خدمت به جهان اسلام و اتحاد امت و تقریب بین مذاهب اسلامی گذرانیدند.

پیشنهاد حضور ۳۰ درصدی جوانان در لیست انتخاباتی شوراها

پیشنهاد حضور ۳۰ درصدی جوانان در لیست انتخاباتی شوراها

همه بدانند که جریان اصلاحات با یک کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری حاضر خواهد شد.

مسئولان قوا برای قوه تحت مدیریت خود عصمت و مصونیت قائل نباشند

مسئولان قوا برای قوه تحت مدیریت خود عصمت و مصونیت قائل نباشند

ممانعت از برگزاری سخنرانی نایب رئیس مجلس برای نظام هزینه‌های زیادی دارد.

پیام تسلیت به مناسبت ارتحال آیت‌الله موسوی اردبیلی

پیام تسلیت به مناسبت ارتحال آیت‌الله موسوی اردبیلی

رحلت  ایشان برای اسلام و تشیع و بخصوص حوزه‌های علمیه خسارتی بزرگ است.