کام بسیاری از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون با رد صلاحیت‌ها تلخ شد

تاریخ انتشار : 21 ژانویه, 2016 - 13:25

رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان ضمن انتقاد از بررسی صلاحیت‌ها در هیات نظارت اظهار کرد: امیدوارم شورای نگهبان تجدید نظر اساسی در بررسی صلاحیت‌ها داشته باشند.

دکترمحمد رضا عارف که در کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان سخنرانی می‌کرد ضمن تبریک آغاز اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها اظهار کرد‌: اکنون که در آستانه انتخابات سرنوشت ساز اسفند ماه سال 94 قرار داریم انتظار می‌رفت شیرینی و حلاوت آغاز اجرایی شدن برجام با اعلام نظر هیات نظارت در بررسی صلاحیت‌ها دو چندان شود که این اتفاق رخ نداد و کام بسیاری از اصلاح طلبان و اعتدالیون و نخبگان کشور تلخ شد.
وی با بیان این که انتظار بود هیات نظارت با توجه به ویژگی حق‌الناس و حضور حداکثری مردم در راستای فرماشیات رهبری وظیفه‌ی بررسی صلاحیت‌ها را دنبال کند گفت: از ابتدا راهبردی برای حضور جدی در انتخابات داشتیم و به طور طبیعی این حق کسانی است که رد یا عدم احراز صلاحیت شده‌اند اعتراض و تقاضای تجدید نظر داشته باشند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان افزود: ما با راهبردی که در جهت حضور جدی در انتخابات داشتیم حق کسانی که برای انتخابات مجلس ردصلاحیت شدند و یا صلاحیت آنها احراز نشد، این می‌دانیم که به این موضوع اعتراض کنند و تقاضای تجدیدنظر داشته باشند.
عارف ادامه داد: شواری عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به طور جدی از طریق مراجع ذیربط رایزنی‌هایی را با مقامات ذی‌نفوذ و شورای نگهبان دنبال کرده و در این زمینه مذاکراتی نیز با شخصیت‌های برجسته و بنده با بزرگان داشته‌ام که این مذاکرات روند امیدوارکننده‌ای را داشته و امیدوارم تجدیدنظر اساسی توسط شورای محترم نگهبان صورت گیرد.
وی تأکید کرد: از کسانی که در انتخابات صلاحیت‌شان احراز نشده، خواهش می‌کنم رزومه‌های خود را در اختیار شورای نگهبان قرار دهند و از طرفی کسانی که ردصلاحیت شدند نیز پیگیری‌های لازم را برای رفع ابهامات شورای نگهبان انجام دهند تا ما نیز راحت‌تر بتوانیم لیست نهایی انتخابات را ببندیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به سخنان 24 خرداد سال 92 اظهار داشت: ما انتخابات سال 92 را با پیروزی تفکر اصلاحات پشت سر گذاشتیم. شرایط سال 91 را به خاطر بیاورید. ما در آن شرایط گفتمان اصلاحات را به پیروزی رسانیدم و امروز شرایط‌مان خیلی بهتر از وضعیت دوران سال 91 است.
عارف خطاب به کسانی که انگیزه خود را برای شرکت در انتخابات از دست داده‌اند، گفت: ما در آن شرایط پیروز شدیم و شرایط امروز به مراتب بهتر از شرایط سال 92 است و شخصیت‌های لایقی در استان‌های کشور وجود دارند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. ما امیدواریم که شورای نگهبان نیز درباره تعیین صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات تجدیدنظری داشته باشد.
وی افزود: پیروزی اصلاح‌طلبان در خرداد 92 فاز اول از مسیری است که باید طی شود و انتخابات اسفندماه سال جاری در دستور کار همه احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به سیاست‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات اشاره کرد و گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات تقویت همبستگی ملی، حفظ سرمایه اجتماعی خرداد 92 و ارتقای آن، ارتقای جایگاه مجلس، تشکیل مجلسی همراه با دولت که خود را در توسعه کشور رقیب دولت نداند، بلکه رفیق دولت بداند از جمله سیاست‌ها و راهبردهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات اسفندماه است.
عارف ادامه داد: اجماع اصلاح‌طلبان برای انتخابات اسفند مهمترین دستاورد این جریان است. امروز همه گروه‌ها و جریانات اصلاح‌طلب اجماع کامل را پذیرفته‌اند و شیرینی پیروزی در انتخابات 92 را به عنوان یک گام تلقی می‌کنند و باید این گام ما را به اجماع کلی ملزم سازد.
وی تصریح کرد: ما در انتخابات سال 92 نشان دادیم که ظرفیت‌های بزرگی در جبهه اصلاح‌طلبان داریم و افزایش نقش جوانان و زنان در عرصه سیاسی و مسائل کشور از جمله برنامه‌های ما می‌باشد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: ضرورت اجماع کامل طی بحث‌هایی در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و گروه‌های دیگر به عنوان یک اصل مطرح شد و نتیجه آن تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بود. ما ظرفیت اصلاحات را در این شورا می‌دانیم. باید مراقبت کنیم تا وحدت و اجماع اصلاح‌طلبان حفظ شود. باید همدلی و همزمانی با نهادهای حاکمیتی را حفظ کنیم؛ ما خود را یکی از جریان‌های اصلی داخل نظام می‌دانیم و نباید از نهادهای حاکمیتی فاصله بگیریم.
عارف مهمترین مسئله در انتخابات را مشارکت حداکثری مردم و تشکیل یک مجلس کارآمد دانست و گفت: برای نقش‌آفرینی بهتر کشور و دنیای اسلام نیاز به حضور حداکثری مردم داریم. قبل از اینکه به دنبال یک مجلس اصلاح‌طلب باشیم باید به سمت یک مجلس کارآمد حرکت کنیم.
وی ادامه داد: باید به اصلاح‌طلبان عرض کنیم که در طول 80 روزی که از فعالیت شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌گذرد، همه تصمیمات به صورت اجماعی بوده و هیچ موردی که باعث اختلاف‌نظر اساسی شود در این شورا مشاهده نشده و این مسئله نتیجه گذشت در نگاه جبهه‌ای است، یعنی به همه نظرات جمعی تمکین کردند و همواره از تصمیمات شورا دفاع می‌کردند که باید این سرمایه حفظ شود.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به انتخابات‌های ریاست‌جمهوری و شوراها در سال 96 اشاره کرد و گفت: ما از همه اصلاح‌طلبانی که شورای سیاست‌گذاری را همراهی و حمایت کردند، تشکر می‌کنیم. این مسئله و این شورا می‌تواند الگویی مطلوب برای جوانان باشد.
عارف به شعار شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت: شعار ما «امید، آرامش و رونق اقتصادی» است. این شعار با توجه به شرایط و ضرورت‌های کشور و براساس تجربه بیش از سه دهه مدیریت اصلاح‌طلبان طراحی و تنظیم شده است.
وی ادامه داد: بنابراین ما تحت هر شرایطی انتخابات را با امید و آرامش برگزار می‌کنیم و خواهش من از جوانان این است که با انگیزه بیشتر در انتخابات حضور پیدا کنند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: ما در این شورا بنا نداریم در گزینش کاندیداها در حوزه انتخابیه دخالتی کنیم. محور انتخاب کاندیداها اعم از اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و حامیان دولت حوزه‌های انتخابیه هستند و شورای اصلاح‌طلبان استان نیز در این راستا نقش نظارتی را بر عهده دارند و در موارد اختلاف می‌توانند دخالت کنند.
عارف خاطرنشان کرد: در 5 هفته آینده ما وارد فعالیت اجرایی می‌شویم و باید با انگیزه‌ای که دو سال پیش در انتخابات ریاست‌جمهوری داشتیم انتخابات آینده را نیز دنبال کنیم و به شعار اصلاح‌طلبان توجه داشته باشیم. ما مجبوریم در زمینی که رقیب برای ما تعیین کرده بازی کنیم و با امید به اینکه می‌توانیم در این زمینه پیروز شویم وارد عرصه شده‌ایم.
وی تصریح کرد: چه اصلاح‌‌طلب و چه گروه‌های دیگر از صندوق‌های رأی بیرون بیایند، اصلاح‌طلبان به آن تمکین خواهند کرد و مصمم هستیم بتوانیم یک لیست کامل انتخاباتی را به مردم ارائه دهیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان به برخی نقل قول‌ها در رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: صحبت‌هایی که از برخی افراد و شخصیت‌های حقیقی بیرون می‌آید، مواضع شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست.
عارف با توصیه به جوانان اصلاح‌طلب گفت: انسجام و وحدت خود را حفظ کنید. نباید کاری کنید که باعث شکاف در اصلاحات شود. امروز در برخی سایت‌ها و رسانه‌ها تلاش می‌کنند در میان اصلاح‌طلبان اختلاف بیاندازند، البته این امر طبیعی است، اما هر چه در مورد من می‌گویند قطعاً جواب نخواهند گرفت، زیرا مبنای حرکت ما اخلاق است.
وی حفظ انسجام را مهمتر از پیروزی در انتخابات دانست و گفت: ما هزینه عدم انسجام را در دوره‌های گذشته دیده‌ایم و نمی‌خواهیم مجدداً از یک سوراخ دو بار گزیده شویم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه داد: اگر نتوانیم از کاندیداهای اول خودمان در هر حوزه انتخاب کنیم باید از افراد دیگر که ظرفیت‌های مطلوبی دارند، بهره ببریم.
عارف در پایان از رایزنی با سطوح مختلف و با برخی از بزرگان درباره ردصلاحیت‌ها خبر داد و گفت: بنده خوش‌بین هستم که تجدیدنظر اساسی را دنبال می‌کند و امیدوارم حوزه‌های انتخابیه وارد فاز معرفی کاندیداها شوند.
وی در آغاز سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ماه بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: با توجه به مسائل داخلی و خارجی کشور امیدواریم 22 بهمن امسال راهپیمایی پرشوری را داشته باشیم.
عارف با اشاره به دومین کنگره حزب ندای ایرانیان گفت: امیدواریم حزب ندای ایرانیان با حفظ هویت اصلاح‌طلبی منشأ اثرات خیر برای کشور و جریان اصلاحات باشد. راهبرد اصولی کشور باید به سمت تحزب سوق داده شود و مقدمه رسیدن به احزاب فراگیر فعالیت‌های سازمانی و تشکیلاتی است که لازمه این فعالیت‌ها توانمندسازی جوانان و انتقال تجربیات نسل اول و تربیت تشکیلاتی و داشتن خرد جمعی و برنامه راهبردی درازمدت و میان مدتی است که امیدواریم حزب ندای ایرانیان در این زمینه گام‌های اساسی را بر دارد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به پایان رسیدن پرونده برجام، گفت: این اتفاق را به ملت ایران، دولت‌مردان و رهبر معظم انقلاب تبریک می‌گویم و از آقای ظریف و صالحی که در این زمینه بسیار تلاش کردند خسته نباشید عرض می‌کنم.
عارف تصریح کرد: پایان مناقشه هسته‌ای حاصل مقاومت و صبوری ملت ایران، تلاش دانشمندان هسته‌ای و در رأس آن دانشمندان شهید هسته‌ای، تلاش دولت و تیم هسته‌ای و مواضع شجاعانه و حمایت‌های مقام معظم رهبری است.
وی تأکید کرد: امروز ما در دوران پسابرجام قرار گرفته‌ایم و برای اینکه بتوانیم اولویت رونق اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم را برقرار کنیم، چاره‌ای جز همدلی ارکان نظام نداریم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: امروز ما اسناد بالادستی خوبی از جمله اقتصاد مقاومتی داریم که باید مبنای حرکت ما در زمینه اقتصادی باشد. باید فضا را برای شکوفایی اقتصاد و اولویت معیشت مردم دنبال کنیم و در این زمینه نیاز به همبستگی و وحدت داریم تا بتوانیم به جایگاهی که در سند چشم‌انداز برای ما ترسیم شده، برسیم.
عارف همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیگیری‌های شما در مسئله تعیین صلاحیت‌ها در چه حدی است و چقدر به کسب نتیجه مطلوب امیدوار هستید؟ اظهار داشت: مرجع رسیدگی به شکایات شورای نگهبان است و تاکنون تعاملاتی که با این شورا داشتیم بسیار مثبت بوده، اما در عین حال با شخصیت‌های برجسته‌ای نیز رایزنی کردیم که از بردن نام آنها امتناع می‌کنم.
وی ادامه داد: با اعضای شورای نگهبان هم در این خصوص دیدارها و مذاکراتی داشتیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حجت‌الاسلام روحانی چقدر در این زمینه کمک کرده است؟ گفت: ایشان به عنوان رئیس‌جمهور مقبولیت دارند تا این موضوع را پیگیری کنند و امیدواریم پیگیری‌های ایشان به نتیجه مطلوب برسد.
عارف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر از رایزنی با شورای نگهبان به نتیجه مطلوب خود نرسید، چه کاری انجام ‌‌می‌دهید و به رأی شورای نگهبان تمکین خواهید کرد؟ گفت: اولاً ما تحت هر شرایطی باید با جدیت در صحنه باشیم و انشاءالله نیز به نتیجه مطلوب در انتخابات خواهیم رسید.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظرتان چند نفر بعد از رسیدگی به اعتراضات تأیید صلاحیت می‌شوند؟ گفت: بنده در این زمینه اطلاعی ندارم، اما به بررسی صلاحیت‌ها و تجدیدنظر شورای نگهبان خوش‌بین هستیم که به نتیجه مطلوب برسیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به ترکیب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، گفت: بنده در سخنانم در کنگره حزب ندا تأکید کردم که این شورا برای اولین بار چنین ترکیبی تشکیل شده، قاعدتاً بعد از انتخابات می‌توان درباره آن بازنگری کرد و اصلاحاتی را در آن انجام داد.
عارف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر رأی شورای نگهبان تغییری نکند آیا در مشارکت مردم در انتخابات تأثیری خواهد داشت؟ گفت: مردم تحت هر شرایطی در انتخابات حضور جدی خواهند داشت و تا به حال نیز نشان دادند که به منافع ملی و مصالح نظام توجه ویژه دارند و ما نیز در انتخابات مشارکتی جدی خواهیم داشت.

مطالب و نوشته‌های اخیر

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

تسلیت به مناسبت درگذشت مادر خانم زهرا رهنورد

این مصیبت را به سرکار عالی ، خانواده‌های محترم نواب صفوی و موسوی  بخصوص به جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همه بستگان داغدار تسلیت می گویم .

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

تسلیت به مناسبت جانباختن خدمه‌های نفتکش ایرانی

شجاعت ستودنی و فداکاری ملوانان غیور کشورمان همیشه و در دورانهای مختلف باعث سرافرازی میهن عزیزمان شده است.

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

تسلیت به مناسبت درگذشت مهندس معین‌فر

مهمترین ویژگی مهندس معین فر اخلاق حسنه ایشان بود که الگوی رفتاری بسیاری از دوستان و نزدیکان آن مرحوم بود.

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

صداوسیما نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

رسانه ملی وظیفه‌اش باید تقویت منافع ملی و تقویت انسجام و وحدت ملی باشد. نه اینکه در جایگاه بلندگوی یک جریان سیاسی قرار گیرد. 

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله حائری شیرازی

رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد حضرت آیت‌الله  محی‌الدین حائری شیرازی که شخصیتی موثر در همه عرصه‌ها بودند موجب تأثر و تالم شد.

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

رفع مشکلات مردم با شعار میسر نمی‌شود

مردم با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می کنند و شایسته ملت بزرگوار ما نیست که این حجم از مشکلات که از گذشته هم وجود داشته بر دوش آنها سنگینی کند.

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پرونده ستاره دار کردن دانشجویان کاملا بسته شود

پذیرفته نیست عده ای که  تریبونی در دست دارند به بهانه فتنه یک جریان سیاسی را محکوم کنند.باید سهم هر طرف در این بحث مشخص شود و هر کس خطایی کرده است باید در دادگاه براساس قانون محاکمه شود.

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

کسانیکه میدان را برای احمدی‌نژاد باز کردند باید پاسخگوی رفتارهای او باشند

اگر ریشه مسائل 88 بررسی فنی می شد مسایل  اخیر درباره احمدی نژاد اتفاق نمی‌افتاد.

 اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

اگر فکری برای حل آسیب‌های اجتماعی نکنیم، نظام با چالش جدی روبه‌رو می‌شود

چرا باید پیگیری مطالبات صنفی از سوی معلمان با برچسب ضدامنیتی و ضد انقلاب روبه‌رو شود؟ پیگیری مطالبات صنفی حق طبیعی معلمان است. 

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

برخی جرات ندارند به مردم بگویند، چرا به اصلاح‌طلبان رای دادید

 متاسفانه آن هایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی انگیزگی دانشگاه ها خوشحال هستند.ولی ما از سکوت خطرناک دانشگاه و فضای امنیتی آن نگرانیم.