گزارش اعتماد از احساس خطر لاریجانی از حزب عارف

تاریخ انتشار : 18 اکتبر, 2013 - 23:34

اين روزها چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب و اصولگرا يا به دنبال تاسيس حزب هستند يا در انديشه توسعه جامعه مدني. تشكيل حزب فراگير نخستين بار بعد از انتخابات دوره يازدهم رياست‌جمهوري مطرح شد و برخي تحليلگران به واسطه ظرفيت ايجاد شده حول محور محمدرضا عارف، كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري، او را بهترين گزينه براي محوريت اين حزب دانستند.

عارف كه هم‌اكنون درصدد توسعه بنياد اميد ايرانيان در سراسر كشور است، طي آخرين اظهاراتي كه از او منتشر شده تا پايان سال جاري چندين شعب استاني بنياد اميد ايرانيان در استان‌ها تاسيس خواهد شد اما آن‌طور كه نزديكان عارف گفته‌اند او به موازات توسعه بنياد خود در انديشه تشكيل حزب نيز هست، اما اينكه آيا حزب عارف با محوريت او خواهد بود يا طرفداران او حزب را تشكيل خواهند داد هنوز مشخص نشده است، فراگير بودن حزب احتمالي عارف با موافقت و مخالفت‌هايي روبه‌رو است. اخيرا خاتمي در پاسخ به سوالي درباره حزب فراگير عارف گفته بود: «من با فراگير بودن حزب مخالفم اما نفس تشكيل احزاب مختلف را مي‌پسندم.» مرتضي حاجي، عضو بنياد باران و از چهره‌هاي نزديك به عارف و خاتمي نيز اخيرا در گفت‌وگو با ايسنا با تشكيل حزب فراگير مخالفت كرده و سرنوشت چنين حزبي را به مانند حزب رستاخيز دانست. اما از آن‌سو اصولگرايان شكست خورده در انتخابات نيز بعد از زمزمه‌هايي مبني بر تشكيل حزب فراگير از سوي عارف درصدد تشكيل چنين حزبي برآمدند. در اين ميان علي لاريجاني كه از احتمال حضور قدرتمند اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس با محوريت عارف احساس خطر كرده و بيم از دست دادن كرسي رياست مجلس را دارد درصدد تشكيل حزب برآمده كه البته با واكنش‌هاي موافق و مخالف در ميان نمايندگان اصولگراي مجلس نهم مواجه شده است.

رهرواني‌‌ها عضو حزب لاريجاني نمي‌شوند

ابراهيم نكو، عضو فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت از جمله مخالفان تشكيل حزب از سوي لاريجاني گفته كه در فراكسيون متبوعش اخباري مبني بر تاسيس حزب جديد توسط علي لاريجاني مطرح است اما به گفته وي قرار نيست برخي اعضاي فراكسيون، لاريجاني را در اين امر همراهي كنند.

اين نماينده اصولگراي مجلس مي‌گويد: «اعضاي فراكسيون رهروان ولايت از اينكه آقاي لاريجاني با چه عنوان و هدفي مي‌خواهد حزب متبوعش را تشكيل دهد، اطلاعي ندارند. مطمئنا در صورت تشكيل حزب از سوي رييس مجلس تعدادي از اعضاي فراكسيون رهروان ولايت با ايشان همراهي نخواهند كرد و عضو حزب آقاي لاريجاني نخواهند شد.»

روساي قوا از حضور در احزاب اجتناب كنند

احمد آريايي‌نژاد، ديگر نماينده مجلس نيز تاكيد مي‌كند: «روساي قوا به دليل اينكه حيطه وظايف‌شان فراگير است و با تمام ملت سر و كار دارند بهتر است از حضور در يك حزب خاص اجتناب كنند.»

او در گفت‌وگو با ايسنا در ارزيابي خود از اينكه مسوولان اجرايي به ويژه روساي قوا بخواهند حزبي تشكيل دهند، گفت: بهتر است اگر اين‌گونه افراد به دنبال تشكيل حزب هستند قبل از پذيرش مسووليت‌شان باشد زيرا حين و بعد از اينكه تصدي پستي را عهده‌دار باشند، مي‌تواند مشكل‌زا شود. با اين وجود عوض حيدرپورشهرضايي ديگر عضو فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت نيز با تاكيد بر اينكه فضا براي علاقه‌مندان به فعاليت سياسي در قالب احزاب باز است به ايسنا گفت كه توصيه‌ام براي افرا